lifecell +38(093)-726-52-35

MTS +38(066)-726-52-35

kyivstar +38(098)-786-79-18

ПМЖ Польщі / Праця / Умова о праце (Umowa o pracę)
Умова о праце (Umowa o pracę)

Умова о праце (Umowa o pracę)

Умова о праце — якими правами володіє її власник, і як відбувається процес працевлаштування і звільнення?
Влаштовуватися на роботу в Польщі краще легально. Часто недобросовісні роботодавці пропонують не укладати жодних трудових договорів. Та й зарплата у них звичайно вказується вище, ніж в інших наймачів. Однак потрібно пам’ятати, що без трудового договору не вдасться довести свою правоту у разі, якщо роботодавець не виплатить зарплату чи буде примушувати до понаднормової роботі. Саме Umowa o pracę захищає права працівника на законодавчому рівні. У цій статті ми розберемося, що таке Umowa o pracę і в чому її основні переваги.

З дива Ви дізнаєтеся:
Визначення поняття Umowa o pracę
В яких випадках Умова про праце обов’язкова для наймача?
Які дані слід вказати в Umowa o pracę?
дані, Які працівник повинен надати наймачеві?
Як потенційному співробітнику вивчити контракт на польській мові?
Які існують особливості Умовы про праце?
Як розірвати Umowa o pracę?
Які категорії працівників не підлягають звільненню з боку роботодавця?
Як здійснюються виплати після розірвання трудового договору?
Висновок

Визначення поняття Umowa o pracę

Умова про праце – це офіційний трудовий договір, який підпорядкований Трудовим кодексом Республіки Польща. При підписанні такого договору необхідно уважно його вивчати і звертати увагу, чи немає в ньому фактів, які суперечать закону. Так як це може призвести до того, що контракт буде визнаний недійсним.

Зразок умова про праце

Умова о праце (Umowa o pracę)

Укладати трудовий контракт необхідно для того, щоб відчувати себе в безпеці, і не мати проблем із законом. Адже нелегальне працевлаштування загрожує штрафом і депортацією з країни.

В яких випадках Умова про праце обов’язкова для наймача?

При прийомі на роботу іноземців, більшість наймачів бажають укласти цивільно-правові види договорів. До них відносяться Умова злецения і Умова про дзело. Справа в тому, що вони не підкоряються Трудовим кодексом Республіки Польща і в роботодавця виявляється менше зобов’язань перед законом.

чи Можна переконати наймача підписати саме Умову про праце? Для однозначної відповіді на це питання необхідно бути реалістом і чітко розуміти, що потенційний працівник може попросити або вказати на неточності. Однак якщо наймач категорично налаштований на цивільно-правовий договір, то шанси на його переконання мізерно малі.

Як поступити в цій ситуації? Вихід тільки один – звернутися до суду, якщо умови праці відповідають Умове про праце. Тоді Umowa zlecenie або Umowa o dzieło може бути перекваліфікована в цей трудовий договір. У такому випадку роботодавець буде нести відповідальність за працівника, та виконувати всі умови згідно Умове про праце.

Які бувають типи Umowa o pracę?

На пробний період. Такий договір підписується в тому разі, коли наймач і потенційний працівник хочуть упевнитися, що вони хочуть співпрацювати один з одним. Роботодавцю буває необхідно подивитися, як працівник виконує поставлені перед ним завдання і чи має він достатній досвід. Працівник, у свою чергу, придивляється до умов, безпеки і гігієни робочого місця. Особливості договору:

 • — Період дії – до трьох місяців;
 • — Продовжити термін дії неможливо;
 • — Втрачає свою актуальність в прописаний у контракті день.

Після того як договір втратив свою актуальність, співпраця наймача і працівника закінчується. При обопільному бажанні сторони можуть укласти інший тип трудового контракту.

Які бувають типи Umowa o pracę?

На вибраний період. Як показує практика, це самий популярний тип договору серед трудоустраиваемых українців. Особливості договору:

 1. Період дії прописується безпосередньо в договорі;
 2. Продовжити строк дії можна два рази. При подальшому продовженні контракт стає актуальним на необмежений строк;
 3. Розірвання контракту відбувається при взаємній згоді обох сторін, якщо інших умов не прописано в самому контракті.

На конкретний обсяг робіт. Його укладають у випадку, коли немає можливості вказати конкретний часовий проміжок для виконання роботи. Контракт припиняє свою дію після завершення працівником свого трудового завдання.

Рабочие договора в Польше. Umowa o pracę, Umowa zlecenia, Umowa o dzieło.


На необмежений термін. Мабуть, кожен іноземець хотів би підписати саме такий контракт, але польські наймачі не дуже охоче йдуть на це. Особливості договору:

 1. Період дії – безстроковий;
 2. Розірвання – за згодою обох сторін.

Які дані слід вказати в Umowa o pracę?

Всі типи трудового договору заповнюються і укладаються за однією схемою. Важливою умовою є підписання контракту до того, як іноземний працівник приступить до виконання своїх трудових обов’язків. Навіть один день роботи без трудового договору не дозволяється і загрожує серйозними санкціями. При складанні контракту необхідно вказати наступну інформацію:

 • ПІБ наймача і працівника-іноземця;
 • Тип Умовы про праце;
 • Дата укладання і припинення дії договору. Для договорів на необмежений строк зазначається лише дата укладення;
 • Опис трудового процесу: кількість робочих годин у тиждень, робочі обов’язки, можливість оформлення відпустки і так далі;
 • Зарплата (сума вказується брутто).

Ми також рекомендуємо прописати умови передчасного розірвання контракту. Це не є обов’язковим пунктом, але може допомогти уникнути конфліктів і непорозумінь з роботодавцем в майбутньому. Важливо, щоб ці умови відповідали польським законам. Інакше трудовий договір може бути визнаний недійсним.

Дані, які працівник повинен надати наймачеві?

Дані, які працівник повинен надати наймачеві?


Не про всіх особистих даних необхідно розповідати роботодавцю, навіть якщо він про це просить. До обов’язкового переліку входить лише така інформація:

 1. Прізвище, ім’я, по батькові;
 2. Рік, місяць і число народження;
 3. Адреса проживання;
 4. Документи, що підтверджують освіту.

Якщо наймач запитує інші дані, то працівник не зобов’язаний їх надавати.

Як потенційному співробітнику вивчити контракт на польській мові?


Логічно, що підписання договору передує його вивчення. Для успішного розуміння текст повинен бути зрозумілою мовою для працівника. Кілька років тому на законодавчому рівні Польщі було постановлено, що переклад тексту для іноземного працівника роботодавець зобов’язаний займатися. Для цього необхідно заздалегідь попередити наймача про те, що це буде необхідно, і вказати відповідний для перекладу на мову.

Які існують особливості умів про праце?

Про те, яка обов’язкова інформація повинна бути вказана в договорі, ми вже говорили вище. Зараз розберемо ті особливості, які необхідно прописувати, якщо роботодавець надає їх в кращому вигляді, ніж зазначено в законі.

Якщо працівнику необхідно отримати дозвіл або запрошення на роботу, то наймач повинен забезпечити його цими документами.

Як відбувається процес зміни окремих параметрів в контракті?

 1. Коли обидві сторони згодні внести зміни. У цьому випадку роботодавець і працівник обговорюють, які параметри вони хотіли б змінити, і при досягненні взаєморозуміння, можуть це здійснити. Для таких випадків є два варіанти: укладення нового контракту, або створення додаткового документа, в якому вказується, які параметри договору були змінені.
 2. Коли наймач самостійно вирішив внести зміни. У цьому випадку наймач повинен надати працівникові повідомлення про те, які параметри контракту будуть змінені, і коли вони вступлять в силу. Якщо працівника не влаштовують нові умови праці, то він має право відмовитися від змін і контракт буде анульований.

Як розірвати Umowa o pracę?

 Як розірвати Umowa o pracę?

Найпростіше розриваються ті контракти, в яких обидві сторони згодні на це. Вони підписують спеціальну угоду і договір анулюється.

Іноді при складанні договору в нього спочатку закладаються можливі умови розірвання. Головна умова — вони повинні відповідали закону, інакше можуть бути визнані недійсними.


Якщо згоди не вдається досягти ніяким способом, то кожна зі сторін має право подати заяву в Sąd pracy і чекати рішення суду.

Які категорії працівників не підлягають звільненню з боку роботодавця?

 1. Особи, які перебувають на лікуванні;
 2. Вагітні;
 3. Особи, які перебувають в декретній відпустці і відпустці для догляду за дитиною.

Роботодавець зобов’язаний подбати про оплату лікарняного і декретної відпустки працівникові. Важливо, щоб виплати були менше тих, які прописані в законах Республіки Польща.

Як здійснюються виплати після розірвання трудового договору?

Як здійснюються виплати після розірвання трудового договору?

При розірванні договору необхідно обговорити, коли наймач перерахує зарплату, і яким способом. Якщо до цього моменту виплати проводилися на банківський рахунок, то, швидше за все, і остання виплата буде проходити через нього. Працівникові-іноземцю необхідно буде закрити свій банківський рахунок до того, як він покине територію Польщі. Інакше кожен місяць потрібно буде оплачувати його зміст. Якщо ж закрити рахунок до того моменту, як роботодавець зробить виплати, то забрати гроші вже не вийде. Тому краще обговорити цей момент заздалегідь.

Оплата праці після звільнення повинна бути проведена в повній мірі. Роботодавець не має права вичитувати або утримувати навіть частина зарплати іноземного працівника. Якщо інцидент стався, то необхідно звертатися в PIP (Państwowa Inspekcja Pracy) або в Sąd pracy. Ці інстанції допоможуть розібратися з проблемою згідно із законодавством Польщі.

Висновок

Umowa o pracę — це документ, який дозволяє українському працівнику відчувати себе впевнено в Польщі. Він дає гарантії, що вас не «кинуть» на гроші і не звільнять в один день. Як вже говорилося вище, Umowa o pracę має свої особливості та нюанси, однак розібратися з ними не складе великих труднощів. Головне — уважно читати контракт і дивитися, чи не суперечить його зміст закону. Офіційне працевлаштування в європейській країні — це перший крок у надійне майбутнє!

З цією статтею так само цікавляться:

Куди звертатися в разі невиплати зарплати в Польщі? Чи можна працювати студенту в Польщі Як поміняти роботодавця в Польщі
Куди звертатися в разі невиплати зарплати в Польщі? Чи можна працювати студенту в Польщі Як поміняти роботодавця в Польщі

Якщо залишилися питання пишіть їх в коментарях, із задоволенням відповімо! Вдалих і безпечних поїздок.

О программе Константин - визовый специалист

Помощь в оформлении документов для визы в Польшу, оформим все документы: Приглашение, страховка, анкета Звоните: 0937265235, 0667265235, 0987867918 на всех номерах есть вайбер. Визовый специалист, работа в визовой сфере 7 лет, большой опыт в подготовке документов для рабочих виз.

Смотрите также

Мінуси роботи на рибзаводі

Робота в Польщі на рибному заводі

Оцените запись Працевлаштування на рибних заводах Польщі: переваги і недоліки роботи Робота в Польщі на …

Подписаться
Уведомление о
guest
3 комментариев
Inline Feedbacks
Подивитися всі коментарі
Таня
Таня
5 місяців назад

Добрый день. Работаю по ,,умовам о праце».В период карантина толком не работала, так как я повар при отеле. Иногда выходила что либо помыть в отеле или поприбирать. Изначально хозяйка сказала, что после будет оплачено как ,,постоёве , но денег у неё на тот момент небыло. Сказала, что как заработает отель после карантина. Документы, что якобы я получила эти деньги я подписала. А вчера пани сообщила, что не заплатит, что я должна радоваться, что за меня платили хоть ,,зусы «.Могу ли я каким то образом забрать у них эти деньги, ведь не работала я на по своей вине? Заранее спасибо за… Детальніше »

Татьяна
Татьяна
7 місяців назад

Добрый день, моя дочь работает по умове о праце тымчасова до 22 марта, а виза до 27 марта. Она не смогла выехать с Польши из-за карантина, отменили рейсы. Да ещё и увольняют, так как закрывается предприятие на
карантин. Как быть? Конец визы скоро, куда обращаться, чтобы не депортировали.