Умова о праце (Umowa o pracę)
Умова о праце: якими правами володіє її власник, як відбувається процес працевлаштування і звільнення?
Влаштовуватися на роботу в Польщі краще легально. Часто недобросовісні роботодавці пропонують не укладати жодних трудових договорів. Та й зарплата у них, звичайно, пропонується вища, ніж в інших наймачів. Однак потрібно пам’ятати, що без трудового договору не вдасться довести свою правоту у разі, якщо роботодавець не виплатить зарплату чи буде примушувати до понаднормової роботи. Саме Umowa o pracę захищає права працівника на законодавчому рівні. У цій статті ми розберемося, що таке Umowa o pracę і в чому її основні переваги.
Ви дізнаєтеся:
Визначення поняття Umowa o pracę
В яких випадках Умова про праце обов’язкова для наймача?
Які дані слід вказати в Umowa o pracę?
Дані, Які працівник повинен надати наймачеві?
Як потенційному співробітнику вивчити контракт на польській мові?
Які існують особливості Умови о праце?
Як розірвати Umowa o pracę?
Які категорії працівників не підлягають звільненню з боку роботодавця?
Як здійснюються виплати після розірвання трудового договору?
Висновок
Визначення поняття Umowa o pracę
Умова о праце – це офіційний трудовий договір, який підпорядкований Трудовим кодексом Республіки Польща. При підписанні такого договору необхідно уважно його вивчити і звернути увагу, чи немає в ньому фактів, які суперечать закону. Так як це може призвести до того, що контракт буде визнаний недійсним.
Зразок умова про праце
Укладати трудовий контракт необхідно для того, щоб відчувати себе захищеним, і не мати проблем із законом. Адже нелегальне працевлаштування загрожує штрафом і депортацією з країни.
В яких випадках Умова о праце обов’язкова для наймача?
При прийомі на роботу іноземців, більшість наймачів бажають укласти цивільно-правові види договорів. До них відносяться Умова злецения і Умова про дзело. Справа в тому, що вони не підпорядковуються Трудовому кодексу Республіки Польща і в роботодавця виявляється менше зобов’язань перед законом.
Чи Можна переконати наймача підписати саме Умову про праце? Для однозначної відповіді на це питання необхідно бути реалістом і чітко розуміти, що потенційний працівник може попросити або вказати на неточності. Однак якщо наймач категорично налаштований на цивільно-правовий договір, то шанси на його переконання мізерно малі.
Як діяти в цій ситуації? Вихід тільки один – звернутися до суду, якщо умови праці відповідають Умове о праце. Тоді Umowa zlecenie або Umowa o dzieło може бути перекваліфікована в цей трудовий договір. У такому випадку роботодавець буде нести відповідальність за працівника, та виконувати всі умови згідно Умове о праце.
Які бувають типи Umowa o pracę?
На випробувальний термін. Такий договір підписується в тому разі, коли наймач і потенційний працівник хочуть упевнитися, що вони можуть співпрацювати. Роботодавцю необхідно придивитися, як працівник виконує поставлені перед ним завдання і чи має він достатній досвід. Працівник, у свою чергу, придивляється до умов, безпеки і гігієни робочого місця. Особливості договору:
- — Період дії – до трьох місяців;
- — Продовжити термін дії неможливо;
Після того, як договір втратив свою актуальність, співпраця наймача і працівника закінчується. При спільному бажанні, сторони можуть укласти інший тип трудового контракту.
На обраний період. Як показує практика, це самий популярний тип договору серед працевлаштованих українців. Особливості договору:
- Період дії прописується безпосередньо в договорі;
- Продовжити строк дії можна два рази. При подальшому продовженні контракт стає актуальним на необмежений термін;
- Розірвання контракту відбувається при взаємній згоді обох сторін, якщо інших умов не прописано в самому контракті.
На конкретний обсяг робіт. Його укладають у випадку, коли немає можливості вказати конкретний часовий проміжок для виконання роботи. Контракт припиняє свою дію після завершення працівником свого трудового завдання.
На необмежений термін. Мабуть, кожен іноземець хотів би підписати саме такий контракт, але польські наймачі не дуже охоче йдуть на це. Особливості договору:
- Період дії – безстроковий;
- Розірвання – за згодою обох сторін.
Які дані слід вказати в Umowa o pracę?
Всі типи трудового договору заповнюються і укладаються за однією схемою. Важливою умовою є підписання контракту до того, як іноземний працівник приступить до виконання своїх трудових обов’язків. Навіть один день роботи без трудового договору не дозволяється і загрожує серйозними санкціями. При складанні контракту необхідно вказати наступну інформацію:
- ПІБ наймача і працівника-іноземця;
- Тип Умови о праце;
- Дата укладання і припинення дії договору. Для договорів на необмежений термін зазначається лише дата укладання;
- Опис трудового процесу: кількість робочих годин у тиждень, робочі обов’язки, можливість оформлення відпустки і так далі;
- Зарплата (сума вказується брутто).
Ми також рекомендуємо прописати умови передчасного розірвання контракту. Це не є обов’язковим пунктом, але може допомогти уникнути конфліктів і непорозумінь з роботодавцем в майбутньому. Важливо, щоб ці умови відповідали польським законам. Інакше трудовий договір може бути визнаний недійсним.
Дані, які працівник повинен надати наймачеві?
Не всі особисті дані необхідно розповідати роботодавцю, навіть якщо він про це просить. До обов’язкового переліку входить лише така інформація:
- Прізвище, ім’я, по батькові;
- Рік, місяць і число народження;
- Адреса проживання;
- Документи, про освіту.
Якщо наймач запитує інші дані, то працівник не зобов’язаний їх надавати.
Як потенційному співробітнику вивчити контракт на польській мові?
Логічно, що підписання договору передує його вивчення. Для успішного розуміння текст повинен бути зрозумілою мовою для працівника. Кілька років тому на законодавчому рівні Польщі було постановлено, що роботодавець забезпечує переклад тексту договору для іноземного працівника. Для цього необхідно заздалегідь попередити наймача про те, що це буде необхідно, і вказати мову відповідну для перекладу.
Які існують особливості Умов о праце?
Про те, яка обов’язкова інформація повинна бути вказана в договорі, ми вже говорили вище. Зараз розберемо ті особливості, які необхідно прописувати, якщо роботодавець надає їх в кращому вигляді, ніж зазначено в законі.
- Оплачувана відпустка. Кількість днів має бути не менше 21 дня протягом 365 днів;
- Медичне та соціальне страхування;
- Виплата премій.
Якщо працівнику необхідно отримати дозвіл або запрошення на роботу, то наймач повинен забезпечити його цими документами.
Як відбувається процес зміни окремих параметрів в контракті?
- Коли обидві сторони згодні внести зміни. У цьому випадку роботодавець і працівник обговорюють, які параметри вони хотіли б змінити, і при досягненні взаєморозуміння, можуть це здійснити. Для таких випадків є два варіанти: укладення нового контракту, або створення додаткового документа, в якому вказується, які параметри договору були змінені.
- Коли наймач самостійно вирішив внести зміни. У цьому випадку наймач повинен надати працівникові повідомлення про те, які параметри контракту будуть змінені, і коли вони вступлять в силу. Якщо працівника не влаштовують нові умови праці, то він має право відмовитися від змін і контракт буде анульований.
Як розірвати Umowa o pracę?
Найпростіше розриваються ті контракти, в яких обидві сторони згодні на це. Вони підписують спеціальну угоду і договір анулюється.
Іноді при складанні договору заздалегідь закладаються можливі умови розірвання. Головна умова — вони повинні відповідали закону, інакше можуть бути визнані недійсними.
Якщо згоди не вдається досягти ніяким способом, то кожна зі сторін має право подати заяву в Sąd pracy і чекати рішення суду.
Які категорії працівників не підлягають звільненню з боку роботодавця?
- Особи, які перебувають на лікуванні;
- Вагітні;
- Особи, які перебувають в декретній відпустці і відпустці по догляду за дитиною.
Роботодавець зобов’язаний подбати про оплату лікарняного і декретної відпустки працівникові. Важливо, щоб виплати були не менші тих, які прописані в законі Республіки Польща.
Як здійснюються виплати після розірвання трудового договору?
При розірванні договору необхідно обговорити, коли наймач перерахує зарплату, і у який спосіб. Якщо до цього моменту виплати проводилися на банківський рахунок, то, швидше за все, і остання виплата буде проходитися через нього. Працівникові-іноземцю необхідно буде закрити свій банківський рахунок до того, як він покине територію Польщі. Інакше кожен місяць потрібно буде оплачувати його обслуговування. Якщо ж закрити рахунок до того моменту, як роботодавець зробить виплати, то забрати гроші вже не вийде. Тому краще обговорити цей момент заздалегідь.
Оплата праці після звільнення повинна бути проведена в повній мірі. Роботодавець не має права вираховувати навіть частину зарплати іноземного працівника. Якщо інцидент стався, то необхідно звертатися в PIP (Państwowa Inspekcja Pracy) або в Sąd pracy. Ці інстанції допоможуть розібратися з проблемою згідно із законодавством Польщі.
Висновок
Umowa o pracę — це документ, який дозволяє українському працівнику відчувати себе впевнено в Польщі. Він дає гарантії, що вас не «кинуть» на гроші і не звільнять в один день. Як вже говорилося вище, Umowa o pracę має свої особливості та нюанси, однак розібратися з ними не складе великих труднощів. Головне — уважно читати контракт і дивитися, чи не суперечить його зміст закону. Офіційне працевлаштування в європейській країні — це перший крок у надійне майбутнє!
З цією статтею також цікавляться:
![]() | ![]() | ![]() |
Куди звертатися в разі невиплати зарплати в Польщі?![]() | Чи можна працювати студенту в Польщі![]() | Як поміняти роботодавця в Польщі![]() |
Якщо залишилися питання — пишіть їх в коментарях, із задоволенням відповімо! Вдалих і безпечних поїздок.
Бажаємо щасливої роботи, дякуємо за звернення!
В Україні обманювали і тут з роботою обманули
Це взагалі законно що поза графіком ставлять робочу суботу (працюю по умові про працю) але кажуть що оплатять як звичайний день, тому що на наступному тижні дадуть більше вихідних (заберуть нічну зміну, коли більший заробіток)?
Навчися нормально говорити прямо з людьми, а не те що тобі що хочуть то ставлять
Ти на заводах працював колись? До тебе там сильно прислухалися Поляки в перший тиждень твоєї роботи? Я розраховував що це вважається як годиться, але від сусідів і куратора дізнаюся що це працює інакше, ось і уточнюю наскільки це можливо і правильно.
Дякую але поради і сам роздавати можу, мене інша інформація цікавить.
Ну і на останок:
Навчися давати інформацію по суті
Шукай іншу роботу сам з сайтів навіщо тобі ті куратори, вони заробляють на тому що люди не знають, я ніколи не робив ні через нікого тільки на пряму, а взагалі то б не радив на одному з заводів не працювати, краще в якійсь фірмі вже
Тут Я з тобою згоден, але на даний момент немає можливості змінити роботу.
Ось так спробуй у себе на заводі поговорити. Може і скажуть щось по суті.
У моєму розумінні працювати по умові про працю, то це означає працювати безпосередньо з роботодавцем, а ви говорите про кураторів і сусідів від яких брали ту чи іншу інформацію. Коли наприклад мене брали на роботу до речі кажучи теж на завод, то я безпосередньо з керовніком обговорював сверхчаси, нічні зміни, суботи, неділі та святкові дні, як буде платити і скільки бо у нас різні умови на заводі і смішно те, що деякі Поляки мають ставку нижче моєї, але хоча мають таку ж посаду, як і я. Напевно вам варто тоді з куратором відразу обговорити питання зарплати і зміни графіка, а не пустити цю справу на пофігу, а так поки не будете трошки хоча б ставити свої умови або схиляти, то так і будуть їздити на вас на жаль, я вже багато побачив своїх заробітчан тут на заводі ..
такого не повинно бути
Якщо є багато замовлень то можуть викликати в інший день, щоб потім зробити довгі вихідні, а не викликати зміну на один день серед тижня. Якщо Вас щось не влаштовує міняйте роботу. Вас попередили заздалегідь, а не за 2:00 до зміни
Дякую за відгук, якщо це нормальна практика то так тому і бути, а роботу звичайно ж зміню
Нормальна практика. Особливо зараз. Тут або шукаєш правду або роботу
Дуже інформативно, 100% у вас місячна ставка, їм так вигідніше.
Що за завод і фірма?
Intercars, склад автозапчастин
Умова о праці українського зразка(делегація). Поясніть хто знає що це за трудовий договір?
Дуже цікаво, не чула про такий, і щось і знайти в неті толком не можу про нього.
По такому пропонують влаштувати, сам вперше чую. Толком нічого не пояснюють, кажуть що типу налоги платять в Україну.
Хммм не чув, що такий існує.
Не раджу навіть читати не те що підписувати це українські хітрожопие депутати не знають як в кишеню залізти заробітчанину.
Даже НЕ хотят скинути договір почітаті.лол.
Так шліть їх! Як можна підписувати те чого не бачиш? Маячня. А якщо там написано, зобов’язуюсь подарувати все майно яким володію?
Що тут ще обговорювати, не розумію. Мутят- відразу. Досвідос.
Попросіть скинути Вам договір для попереднього ознайомлення, почитайте уважно, можете сфоткати і тут викласти, може є юристи, які докладно Вам все пояснять.
Умова о праці!
Привіт учасникам порталу! Може хто знає відповідь в освятченію написано умова о праці на час пробний! Питання: чи може роботодавець дати умову на час неокресльоний, коли в освятченії пише на час пробний? Дякую за відповіді…
Перед підписанням умів про праце, уважно вивчіть договір. Повинна бути точно вказана дата по яку у вас випробувальний термін. Після закінчення випробувального періоду, якщо обидві сторони все влаштовує, укладається новий договір на нових умовах (Умова про право, або Умова зліцення).
Дата про пробний термін що в освятченіїї?
Не обов’язково новий договір. Може бути анекс
Що таке анекс? Бо я в цьому трохи не дуже розумію!
Може дати по закінченню пробної умови. Але це потрібно говорити з роботодавцем. По закону вони дають першу пробну, другу переважно на 2,5роки,а третю на час неокресльоний. Але повторюся можна говорити з роботодавцем і вже друга буде на час неокресльоний
Роботодавець згоден дати на час неокресльоний! А освятчення зробив в уженді на час пробний! Питаю чи по закону можна, чи це залежить від роботодавця? Дякую
Якщо роботодавець згоден то в умові вказують на час неокресльоний і все. Те що вказано в освядченію на час окресльний нічого.
Дякую за допомогу
Немає за що
Андрій ще таке питання скільки часу потрібно пропрацювати щоб при поданні на карту побиту недоносити більше дозволів? Чув що після трьох місяців!
підкажіть підписав з фірмою договір про умови про праце на завод, ні дня не працював; все кинув і поїхав в Україну (обставини) можливі наслідки Дякую
можлива буде гикавка і то недовго.
А по суті спасибі
поїхав і поїхав. наслідки можуть бути одні, тебе фірма в наступний раз не запросить на роботу. але фірм до чорта.
Можливий штраф 500зл за невідпрацювання 2 тижнів, але так як ви не працювали, то його не буде з чого знімати
Ніяких проблем
Підписав сьогодні договір умови про працю. Там була тільки сума брутто, сверхчаси і нічні не було зазначено, фірма сказала що це і так передбачено трудовим кодексом. Чи так це ?
Так, у мене так само пише.
Дякую.
Так.
Все вірно.
Вибачаюсь можливо не правильно написала, але вже голова від вакансій і рекрутерів. Це повна ж…а, навіть не хочу перевіряти чи вірно ці слова написані. Скажіть вашу думку, що краще — о праці чи злєценіє ?
Чи були в когось випадки, що комусь не виплатили гроші по злєценію, чи взагалі нюанси по одному чи другому?
Лєна беріть під увагу ,що не кожна фірма з Вами підпише одразу умову про працю,спочатку можуть дати злєценє на місяць,також умову про працю спочатку переважно дають на три ,а потім продовжують, не на всіх фірмах працюють по 8 годин (особисто працюю 12 день вихідний,але я в медецині ,там трохи інакше),якщо по 8 ,то також будуть суботи робочі,а ще кожний місяць на умові про працю має різну кількість годин(один може 168,а другий 176,184). Платять теж за таке по різному,я наприклад ставку маю однакову,чи більши годин ,чи меньше,також над години забираю ,як вихідний.
Умова о Праці,звісно що краща.! Але все залежить на яких умова написана умова о праці.
Ну як на мене то Умова про праце звичайно рулить.
Все залежить від фірми. Якщо фірма працює по білому то кращих умів про праце, але це не означає, що ви будете працювати не більше ніж по 8 годин, просто все переробки будуть оплачуються згідно закону, 50% або 100%, від вашої ставки. Але є фірми які працюють по-чорному, там тоді різниці немає, яка Умова. У Польщі теж є корупція. Я в даний час працюю по умів злеценію, і у мене є: відпустка, лікарняний, і доплата за переробку.
На умів злецення немає відпусток, доплат за переробку і лікарняних. Вам може просто попався нормальний начальник, але знову ж таки якщо він перестане це робити то йому нічого не буде, а ось на умів про праце він зобов’язаний це робити. Ось і все різниця.
Я все це знаю, і по умів не так все однозначно, там теж є підводні камені.
Лікарняні теж можуть оплачуватися по злеценю.
Так можна,якщо Ви будете Собі добровільно, оплачувати складні хвороби.
Просто забийте в Ютубе — Умова про працю і умова злецення. Багато відео, де це пояснюється дуже доступно.
Умова о праці.
Всім Привіт! Роботодавець говорить щоб підписати умову о праці потрібний мельдунек! Може хтось знає відповідь буду вдячний.
Не потрібно!!!!
Ні, не потрібно
Ні він вас дурить
Я також так думаю, просто він в цьому трохи баран і нерозуміється
Я теж так думаю бо в песелі вказується адреса проживання .
Дякую за допомогу!
Він скоріше мав на увазі де ти проживаєш просто, там коли працевлаштовується при заповненні паперів треба місце проживання вказувати, може він це мав на увазі
Також так думаю. Дякую за відповідь …
Для даної умови НЕ потрібен ні мельдунек, ні песель і нічого подібного з того роду …..
Чим більше читаю різних ситуацій — тим більше ахереваю з таких «гопників», які придумують подібні маразми для підписання умови працї, або отримання Песеля, чи щось таке.
Найбільше ахереваешь, коли такі мудреці виявляються нашими земляками. Приповзли не так давно з голою сракою, а зараз намагаються створити на рівному місці проблему і здерти грошей за так би мовити «допомогу» в рішенні таких проблем.
Незнаю і що вам відповісти… Просто мій шеф українців ніколи неоформляв, йому так його бухгалтера сказала! Я його знаю добре просто чи я чи він незрозуміли. Знаю дружина раніше працювала на умові, то просто подала адрес проживання і все!
Для чого? Відколи?
Незнаю сказав що потрібно адрес де я замельдований! Може просто сказати де я живу зараз? А умову винайму буду мати за місяць і тоді замельдуюся… Йому так сказала його бухгалтера він а тому недуже розуміється.. Знаю дружина раніше працювала на умові то просто сказала адрес де проживає…
Я працюю по умові о праці просили тільки песел (робиться в ужонде за 5хв)
Дякую ! думаю просто сказати де проживаю? А за песель нічого не казав, а можна зробити його пізніше? Так як умову винайму буду мати десь через місяць.
Всім привіт. Підкажіть, якщо є умова о праці, а я перебував в Україні більше 3 міс., то чи можливо з нею перетнути в найближий час кордон без запрошення? Умова підписана на необмежений час ( na nieokreślony czas ) дяку.
Умова недає дозвіл на перетин кордону.
Дякую.
Вам віза треба.
Запрошення повинно бути.
Потрібна діюча віза і запрошення!
А хіба не пропускають зараз без по безвізу разом з запрошенням? Чув що їдуть без проблем.
Так, якщо маєте дні по безвізу, але з запрошенням.
Дякую.
Ні потрібно запрошення.
З ним можливо без візі в’їхати ?
Можна без візи але потрібне актуальне запрошення щоб було на руках.
Працюю від агенства по умові о праці, хочу поміняти роботу, ,,мала зарплата,, , підкажіть чи потрібно відробляти дві неділі чи ні , в договорі не знайшов про відробіток.
Ідеш до роботодавця і питаєш, як він скаже, одні можуть відразу підписати на звільнення папір, інші скажуть відпрацювати, в залежності від ситуації на роботі
Мабуть спочатку треба з куратором поговорити, я не на пряму працюю .
Тим більше, там відсотків 90 що не потрібно відпрацьовувати
На який час у Вас умова ?
на Три місяці
Звідки ви знаєте яка зарплата, якщо не відпрацювали ще дві неділі?
Я вже відпрацював місяць, вже пішов другий.
ааа, зрозумів. Тоді краще просто по людські підійти до куратора і за пару днів сказати що хочете піти, для того, щоб вас нормально розрахували!
Залежить від роботодавця. Може підписати заяву на звільнення і сказати не відробляти в може сказати щоб відробляти
відпрацьовувати потрібно, ск часу там пропрацювали?
Місяць
якщо менше 6 місяців пропрацювали, потрібно буде 2 тижні відпрацювати
2 тижні, якщо за згодою сторін, а якщо за власним бажанням то один місяць.
Ого
Це ще не межа, якщо відпрацював більше року то відпрацювання 3 місяці.
В умове о праце новогодние каникулы оплачиваются?
Ніхто нічого просто так платить на буде, вас заставлять взяти урлопи.
звісно що ні))) якщо в святкові дні, ваше підприємство працює, і ви виходите на працю, то тоді оплачуєця, а як дома то навіть не мрійте)
Які новорічні канікули? У школі чи що? Або за які ще канікули йдеться?
З 23 грудня заводи наприклад вже не працюють. І до 2-3 січня. такі канікули
Це називається святкові, вихідні дні. Канікули в школах
І в Цього року тільки 24-25, 31-01 числа вихідні
Настав час пріколупиваться до слів. Як людина назвав, так і назвав, яка різниця, адже ви зрозуміли
Умова о праци, тимчасова. Карта побуту? Якщо я влаштовуюся на роботу по умові о праце, тимчасова на півтора місяці. Чи зможу я подаватися на карту побиту з такою «умовою»?Безвіз закінчується на Різдво і робота з умовою до Різдва. То чи зможу я подаватися в листопаді чи грудні на карту побиту???
Дякую!
Можете подаватись з якою маєте на даний час. Потім долучите нову умову. Такий закон. Вам прийняли на такий короткий термін ніби як на випробувальний. Якщо залишитесь далі працювати то просто долучите нову умову до документів на катру
Мінімум умова повина бути 3 міс
А якщо буде умова на три місяці, можна подавати?
Дякую всім за відповіді!
Умова про праце. Підкажіть будь ласка, якщо в’їхав до Польщі 17.09., А Умова про Праце до 19.11., Чи можу я продовжити договір до кінця безвіза?
Можете продовжити договір до кінця без віза, але в ужонде вам до кінця вашого безвіза повинні зробити запрошення, якщо у вас його немає, без нього ваша робота буде нелегальної.
Дякую!
Добрый день. Работаю по ,,умовам о праце».В период карантина толком не работала, так как я повар при отеле. Иногда выходила что либо помыть в отеле или поприбирать. Изначально хозяйка сказала, что после будет оплачено как ,,постоёве , но денег у неё на тот момент небыло. Сказала, что как заработает отель после карантина. Документы, что якобы я получила эти деньги я подписала. А вчера пани сообщила, что не заплатит, что я должна радоваться, что за меня платили хоть ,,зусы «.Могу ли я каким то образом забрать у них эти деньги, ведь не работала я на по своей вине? Заранее спасибо за ответ
Добрый день, моя дочь работает по умове о праце тымчасова до 22 марта, а виза до 27 марта. Она не смогла выехать с Польши из-за карантина, отменили рейсы. Да ещё и увольняют, так как закрывается предприятие на
карантин. Как быть? Конец визы скоро, куда обращаться, чтобы не депортировали.
Нужно зарегистрироваться в системе Друг и ждать эвакуацию, еще можно в кнсульство обратиться