lifecell +38(093)-726-52-35

MTS +38(066)-726-52-35

kyivstar +38(098)-786-79-18

ПМЖ Польщі / Здоров'я / Декретна відпустка в Польщі
Декретна відпустка в Польщі

Тривалість декретної відпустки в Польщі для іноземок

Декретна відпустка в Польщі — народження дитини,  це завжди довгоочікуваний, хвилюючий момент для матері. Живучи і працюючи в Україні, ми чудово розуміємо, на яку компенсацію розраховувати, на якому терміні йти в декретну відпустку і як довго він триває. Але що робити, якщо жінка перебуває у Польщі на роботі? Має такі ж права, як полячки, або доведеться повертатися на батьківщину для пологів? Про все це ми поговоримо в сьогоднішньому матеріалі.

Зі статті Ви дізнаєтесь:
Хто має право піти у декретну відпустку в Польщі?
Як себе обезпечити?
З якого терміну вагітності починається декретну відпустку
Відпустка по вагітності та пологах: Urlop macierzyński
Відпустку для батьків: Urlop rodzicielski
Відпустка по догляду: Urlop wychowawczy
Батьківський відпустку: Urlop ojcowski
Декрет для непрацюючих
Що потрібно зробити для оформлення декретної відпустки
Етап 1. Повідомити наймача про свої наміри
Етап 2. Оформити відпустку
Етап 3. Пологи і декрет
Загальна інформація про виплати на дитину
Підсумки

Хто має право піти у декретну відпустку в Польщі?

Перш, ніж говорити про саму відпуску, потрібно детальніше зупинитися на тому, хто ж має на неї право. Щоб безкоштовно скористатися можливостями страховки і отримувати подальші виплати, мати повинна:

 • Мати легальне працевлаштування за умове про праце;
 • Мати страховий поліс. Якщо сама вагітна не має страховки, вона може бути вписана в поліс чоловіка або батька, який проживає з нею в одному місці;
 • Працевлаштування може бути на підставі умовы о дзело або злецения, але момент декретної відпустки має бути чітко прописаний в договорі. Автоматично такі послуги не надаються і при неявці співробітниці на роботу внаслідок пологів такий договір може бути розірваний роботодавцем в односторонньому порядку. Інспекція з праці ніяк не впливає на такі контракти, адже вони підпадають під цивільне законодавство. Компенсація ZUS може бути, адже швидше за все внески сплачувалися. Але от подальші виплати від наймача і тим більше збереження робочого місця навряд чи будуть здійснюватися, якщо вони не прописані в договорі.

БЕРЕМЕННОСТЬ В ПОЛЬШЕ | ИНФОРМАЦИЯ 2018/2019

Як себе обезпечити?

Найпростішим кроком для жінки буде, звичайно ж, робота з умове о праце. Ви маєте право попросити наймача підписувати саме такий контракт. Але це ще не означає, що він піде вам на поступки, адже найчастіше для роботодавців це менш вигідні умови надання роботи і він може відмовити вам у цьому. Так ви можете зовсім залишитися без роботи.

Другий варіант – це попросити включити в контракт умову о дзело або злецения пункт про декретну відпуску. Знову ж таки, наймач залишає за собою право відмовити вам в цьому, але спробувати варто. Тим більше, якщо ви плануєте вагітність в осяжному майбутньому.

Третій варіант – звернення до суду. Бувають випадки, коли суд визнає роботи, які виконувала жінка, відповідними умове про праце. Таким чином, на роботодавця лягає така ж відповідальність. Але що означає це формулювання про відповідність роботи? Це означає, що фактично виконувалися такі умови:

 1. Робота виконується під керівництвом наймача;
 2. На території наймача;
 3. У час, вказаний наймачем.


От і все. Фактично, це практично кожна робота, на яку ходять українці в Польщі. Якщо жінка працює кухарем у кафе з 10.00 до 20.00 під безпосереднім керівництвом наймача або його представника, то незалежно від типу укладеного трудового контракту, він прирівнюється до умова о праце. Тому, якщо ви відчуваєте в собі сили та бажання доводити свою правоту в судовому порядку, у вас є всі шанси відсудити для себе і виплати, і оплачувану декретну відпустку. А якщо сил немає, то можна залучити професійних адвокатів, які вам у цьому допоможуть. Адже на кону стоїть немаленька сума.

З якого терміну вагітності починається декретну відпустку

Якщо жінка відчуває себе добре, то вона йде в декрет по стандартним розрахунками мінімум за 6 тижнів до дати пологів, встановленої лікарем. Якщо на будь-якому з етапів стан вагітності жінки погіршується, вона може взяти листок непрацездатності, який оплачується в розмірі 100% окладу. Це може відбуватися в будь-який період на невизначену кількість днів. Головне, щоб все проходило під наглядом лікаря і підтверджувалося документально.

Декретна відпустка в Польщі

Жінка також має право просити роботодавця про те, щоб їй надали більш зручні умови праці або давали менш складну роботу. Але це вже за домовленістю і на розсуд наймача. Але, як показує практика, начальство охоче йде на поступки.

Відпустка по вагітності та пологах: Urlop macierzyński

Відмінною рисою такого urlop’a є те, що чим більше дітей народжується за один раз, тим його тривалість більше. Наприклад:

 • При народженні однієї дитини – 20 тижнів;
 • Двох – 31 тиждень;
 • Трьох – 33 тижні;
 • Чотирьох – 35 тижнів;
 • П’ятьох і більше – 37 тижнів.


Щоб не плутатися в цифрах, далі ми будемо розглядати на прикладі народження однієї дитини. Законом передбачено, що у разі смерті дитини терміни будуть меншими, а при народженні дитини-інваліда навпаки збільшуються. Але це окремі випадки, які треба розглядати окремо. Ми ж будемо говорити про успішних пологів одного малюка за раз.

Відпустку для батьків: Urlop rodzicielski

Декретна відпустка в Польщі


Якщо батькам додатково потрібен відпустку, вони можуть взяти Urlop rodzicielski. Але це не обов’язково, цілком можна від нього відмовитися. Загальна тривалість відпустки не повинна перевищувати 32 тижні при народженні одного малюка і 34 тижні при народженні двох і більше і може бути розбита на кілька частин. При цьому важливо відзначити, що частина відпустки може взяти і батько. При розбивці відпустки на частини важливо взяти за один раз не менше 16 тижнів, решту можна дробити меншими частинами.

Відпустка по догляду: Urlop wychowawczy

У ряді випадків зустрічається невелика плутанина в питаннях, пов’язаних саме з цим відпусткою. Вважається, що в нього включені всі види відпусток, пов’язані з вагітністю і пологами. Тривалість Urlop wychowawczy становить максимум 36 місяців.

Відпустка по догляду: Urlop wychowawczy

Стандартні оплачувані відпустки становлять: по вагітності (від 20 тижнів) і по догляду (від 32 тижнів). Відпустка по догляду може бути продовжений таким чином, щоб загальна тривалість всіх відпусток не була більше 36 місяців. Наприклад, 20+32 тижні = 52 тижні або сумарно один рік. При цьому на 2 роки можна ще продовжити. При продовженні оплачуваних відпусток виплати вже не нараховуються. Це безсумнівно мінус. Але плюс полягає в тому, що за жінкою зберігається його місце роботи. Роботодавець не має права зменшити або звільнити. А якщо в період декрету зарплати піднялися, то жінці повинні перерахувати її оклад.Таким чином, можна спокійно займатися дитиною і бути впевненою, що твоє місце роботи за тобою збережеться, та ще й зарплату збільшать.

Батьківський відпустку: Urlop ojcowski


Як говорилося вище, в батьківську відпустку може піти тільки мама або розділити з татом відведений період. Головне, щоб мінімум 14 тижнів відводилося для матері. При поділі декрету з батьком загальна тривалість залишається такою ж.

 Декретна відпустка в Польщі для батька

Декрет для непрацюючих


Здавалося б, що суперечить формулювання, але часто нам ставлять це питання. Якщо я не працюю, чи можу я піти в декрет? Саме поняття відпустки на увазі, що є робота і в ній потрібна перерва. Тому, в класичному розумінні звичайно ж не може. Але, якщо є поліс обов’язкового медичного страхування у жінки або її чоловіка, то виплати, звичайно ж, будуть.

Декретна відпустка в Польщі — що потрібно зробити для оформлення відпустки

Отже, передбачувані терміни пологів вже визначені і настає момент оформлення декрету. З чого ж почати?

Що потрібно зробити для оформлення декретної відпустки Декретна відпустка в Польщі

Етап 1. Повідомити наймачеві про свої наміри


Працююча жінка може повідомити роботодавця про свою вагітність на будь-якому з її етапів. Закон не зобов’язує це робити тоді, коли вона про це дізналася. Але якщо дивитися з точки зору вигоди, то краще це зробити відразу. Адже так ви зможете розраховувати на більш легкі умови праці і якщо раптом знадобиться лікарняний, наймач вже буде знати його причину. Ну і, звичайно ж, якщо ви хочете зберегти своє становище в таємниці, поширюватися про це зовсім не обов’язково.

Етап 2. Оформити відпустку

І якщо з оповіщенням про вагітність строгих термінів немає, то з оформленням відпустки дуже навіть є. Зробити це потрібно не пізніше, ніж через 2 тижні після появи малюка на світ. Інакше, розмір компенсації буде знижений і становить лише 80% від зарплати. Якщо ж все зробити вчасно – то залишиться 100%.

Заповнити заяву можна на це ресурсі. Якщо ви робите це до пологів, то також прикладаєте довідку від гінеколога, в якій вказана орієнтовна дата пологів. Якщо ви берете лише частину, то вказуєте саме її. На наступний період заяву потрібно писати окремо. Якщо батько хоче взяти частину відпустки, то він сам пише заяву на своє ім’я.

Етап 3. Пологи і декрет


Якщо все пройшло успішно, то мама і її малюк насолоджуються життям і ростуть здоровенькими. Якщо виникають якісь проблеми, то це вже тема іншої статті.

Декретна відпустка в Польщі — загальна інформація про виплати на дитину

Декретна відпустка в Польщі - Загальна інформація про виплати на дитину

Не існує стандартних цифр, які можна чітко привести в таблиці для вичерпного розуміння картини. Все залежить від багатьох факторів. Можемо лише сказати про деяких моментах:

 1. За умови оформлення Urlop macierzyński і Urlop rodzicielski як єдиного відпустки, нараховується всього 80% від зарплати жінки.
 2. У випадку, якщо спочатку жінка бере Urlop macierzyński, то виплачують 100% від зарплати. Але якщо далі слід Urlop rodzicielski, то лише 60%.
 3. Не важливо, хто з батьків бере відпустку – розмір виплат від цього не змінюється.


Також у Польщі існує велика кількість державних соціальних програм, спрямованих на підтримку матері і дитини. Приміром, одноразово виплачується допомога в розмірі 1000 PLN для малозабезпечених сімей. Щороку кількість програм тільки зростає, тому необхідно дізнаватися в момент пологів по конкретному Воєводству.

Підсумки

Якщо радість материнства застала вас в Польщі, не впадайте у відчай. Держава допоможе вам не тільки з медичної точки зору, але і соціальними виплатами, можливістю декретної відпустки, підтримку молодої сім’ї. Працюйте, народжуйте дітей і виховуйте їх гідними громадянами своєї країни.

Декретна відпустка в Польщі — з цією статтею так само цікавляться:

Чи можуть іноземці, що працюють в Польщі, піти в оплачувану відпустку? Karta polaka для дітей, які не досягли 18 років: хто займається оформленням і на кого видається? Що потрібно знати про народження дитини в Польщі для українців
Чи можуть іноземці, що працюють в Польщі, піти в оплачувану відпустку? Karta polaka для дітей, які не досягли 18 років: хто займається оформленням і на кого видається? Що потрібно знати про народження дитини в Польщі для українців

Декретна відпустка в Польщі — Якщо залишилися питання пишіть їх в коментарях, із задоволенням відповімо! Вдалих і безпечних поїздок.

О программе Константин - визовый специалист

Помощь в оформлении документов для визы в Польшу, оформим все документы: Приглашение, страховка, анкета Звоните: 0937265235, 0667265235, 0987867918 на всех номерах есть вайбер. Визовый специалист, работа в визовой сфере 7 лет, большой опыт в подготовке документов для рабочих виз.

Смотрите также

Мінуси роботи на рибзаводі

Робота в Польщі на рибному заводі

Оцените запись Працевлаштування на рибних заводах Польщі: переваги і недоліки роботи Робота в Польщі на …

Подписаться
Уведомление о
guest
10 комментариев
Inline Feedbacks
Подивитися всі коментарі
Лілія
Лілія
8 місяців назад

Доброго вечора!Підкажіть будь ласка в мене складна ситуація, працюю легально в Польщі,карта побиту закінчилась подала на іншу але вже 2 роки чекаю , 4 місяці тому я народила і на даний момент у декреті, отримую декретні .я мати одиночка, хочу повернутись на Україну щоб син трішки підріс . Питання1 ) якщо я покину Польщу чи не буде підстави для відмови у карті побиту 2) чи я отримуватиму декретні? 3) чи мають право мене звільнити з роботи якщо я не на території Польщі 3) чи після декрету зможу я повернутись на роботу з сином. Буду вдячна хоч за якусь інформацію.

Ирина - Визовый специалист
Автор
Ирина - Визовый специалист
8 місяців назад
Відповідь для  Лілія

Це питання до Консульства. Ми такої інформації не маємо, бо як приватна агенція займаємось лише відкриттям робочих віз

Володимир
Володимир
9 місяців назад

Доброго дня! Дружина у Польщі працює на Умові Злеценя. Умова закінчується в березні 2020-го року. На той час дружина буде на 5-му місяці вагітності. То при НЕпоновленні договору дружина буде змушена покинути Польщу? І які права, взагалі, має дружина під час вагітності на умові злеценя?

Ирина - Визовый специалист
Автор
Ирина - Визовый специалист
9 місяців назад
Відповідь для  Володимир

Дане питання радимо уточнити в Консульстві

Ира
Ира
1 рік назад

 Добрий день.Должна піти на рік в декрет, але в цей час закінчується карта годинного побиту, як бути?

Юля Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Ира

Ира якщо робоче місце зберігається, і дохід йде, то можете пробувати подавати на нову. Але в цих випадках дуже багато різних нюансів. Краще проконсультуватися з юристом за місцем перебування.

Ольга
Ольга
1 рік назад

Підкажіть скільки місяців досить пропрацювати по умів про праце для отримання виплат до і після пологів?

Юля Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Ольга

Ольга досить місяць, але на момент сповіщень роботодавця про вагітність договір повинен бути чинним.

Анна
Анна
1 рік назад

 На якій підставі я маю право на 6-й тижневий урлоп перед пологами? Моя ксеньгова каже що такого немає.

 І якщо все ж таки вдасться піти на нього і поїхати народити на батьківщині, представлений пшесенгли переклад акту уродзеня стане приводом для продовження безперервних виплат?

Ярослава
Ярослава
9 місяців назад
Відповідь для  Анна

Теж цікавить відповідь на це питання! Напишіть і мені будь ласка.