lifecell +38(093)-726-52-35

MTS +38(066)-726-52-35

kyivstar +38(098)-786-79-18

ПМЖ Польщі / Корисно знати / Звільнення в Польщі — як розірвати трудовий контракт
Звільнення в Польщі — як розірвати трудовий контракт

Звільнення в Польщі: як грамотно розірвати трудовий контракт і отримати всі виплати від роботодавця?

Звільнення в Польщі — як правильно звільнитись? Оголошення в інтернеті, рекомендації знайомих і пропозиції в фірмах з працевлаштування – це основні шляхи пошуку роботи для українців.

Зі статті Ви дізнаєтесь:
Які види трудових контрактів існують?
Як розривають цивільно-правові форми договорів?
Як розривається Умова про праце?
Коли потрібно попереджати роботодавця про намір звільнитися?
Що потрібно для добровільного звільнення?
Етап 1. Написати заяву
Етап 2. Зареєструвати заяву
Етап 3. Обговорити нюанси з роботодавцем
Етап 4. Вважатися офіційно звільненим
Етап 5. Отримати Świadectwo pracy
чи Дозволяється працевлаштовуватися на іншу фірму після звільнення?
Висновки

З кожним днем все більше людей прагне до європейського майбутнього, а тому шукають роботу і житло за кордоном. Найпопулярнішим напрямком сьогодні є Польща. Вся справа в схожості мов, менталітетів, і близькість розташування країн. Оправляясь на роботу в РП, іноземці, як правило, умовно діляться на дві групи. Перші хочуть заробити гроші на втілення своєї мрії і потім повернутися на батьківщину, а другі збираються залишитися жити за кордоном на довгі роки.

Іноді трапляється так, що життєві обставини змушують повернутися додому раніше терміну, або умови праці та трудові відносини з наймачем погіршуються до такої міри, що єдиним правильним рішенням є звільнення. У цій статті ми розберемося у всіх нюансах цього процесу і з’ясуємо, як звільнитися з максимальною вигодою для себе.

Які види трудових контрактів існують?

Перше, що потрібно чітко розуміти, що працювати потрібно тільки за трудовим контрактом.

Деякі фірми пропонують неофіційне працевлаштування і приваблюють потенційних працівників, вказавши зарплату вище середньої. Однак це дуже ненадійний спосіб працевлаштування, який найчастіше є шахрайством. Справа в тому, що якщо роботодавець буде платити зарплату нижче, ніж вказував в оголошенні чи не буде платити зовсім, то іноземець нічого не зможе довести, так як трудовий контракт відсутня. Єдине, що можна зробити, це написати скаргу на наймача за незаконне працевлаштування, і він буде зобов’язаний сплатити штраф. Але є одне але, працівникові теж доведеться платити штраф, так як він сам погодився на такі умови праці.

Звільнення в Польщі - як розірвати трудовий контракт

Є всього три види трудових договорів в Польщі: Umowa o prace, Umowa o dzieło і Umowa zlecenie.

Саме Umowa o prace є найкращою формою контракту для працівника. Він повністю захищений законом і може розраховувати на підтримку від держави у разі виникнення неналежних умов праці. На роботодавця покладається високий рівень відповідальності, а тому порушення зустрічаються вкрай рідко.

Umowa o dzieło і Umowa zlecenie – це цивільно-правові форми контрактів.

Вони передбачають більш низьку ступінь зобов’язань наймача перед працівником. Однак при виникненні яких-небудь проблем , можна домогтися справедливого рішення.

Як розривають цивільно-правові форми договорів?

При підписанні контракту, необхідно дивитися, щоб його зміст не суперечило закону. Інакше такий документ може бути визнаний недійсним.

Відповідно до польського законодавства, Умова про дзело і Умова злецения припиняють свою дію в трьох випадках:

 1. Після виконання сторонами своїх зобов’язань. Тобто, працівник виконав завдання, а наймач оплатив його;
 2. При виникненні надзвичайних обставин, з-за яких неможливо виконати умови контракту;
 3. За бажанням працівника та/або наймача.

Як розривають цивільно-правові форми договорів?

Звільнення в Польщі, якщо обидві сторони згодні розірвати договір, то їм необхідно заповнити певні папери. Після цього контракт буде вважатися недійсним. Усі моменти щодо виплат необхідно обговорити і письмово затвердити до розірвання. Інакше ніякі претензії, після анулювання контракту, пред’явити буде неможливо.

Якщо розриву відносин бажає лише одна сторона, то всі ці дії будуть відбуватися через суд. Працівник може вимагати компенсації, як за роботу, так і за моральну шкоду, якщо роботодавець вчинив з ним несправедливо.

Як розривається Умова про праце?

Як вже говорилося вище, цей тип контракту є найбільш вигідним для іноземця. Згідно із законодавством, роботодавець не має права звільнити вагітну співробітницю і працівників, які перебувають на лікарняному менш 182 днів.

Якщо наймач порушує умови праці, принижує працівника, затримує чи не виплачує зарплату, то можна подати скаргу, яка зобов’яже його усунути ці проблеми. Однак якщо на це немає бажання, і працювати в цій фірмі стає нестерпно, то можна достроково розірвати контракт.

Коли працівник не може виконувати конкретний вид роботи за станом здоров’я, то необхідно отримати про це медичне підтвердження. Тоді роботодавець зможе запропонувати іншу вакансію, або працівник буде мати повне право достроково розірвати контракт.

Як розривається Умова про праце?

Якщо ж жоден з цих пунктів не підходить, а звільнитися все одно хочеться, то необхідно попередити роботодавця про це за чітко встановлений термін.

Коли потрібно попереджати роботодавця про намір звільнитися?

Прописуючи цивільно-правову форму договору, всі умови можна встановлювати самостійно. Єдине правило полягає в тому, що вони не повинні суперечити закону. У більшості випадків можливий навіть розрив відносин в односторонньому порядку протягом одного дня.

У Умове про праце справа йде по-іншому. Цей тип договору строго підкоряється закону, в якому вказані всі терміни, яких повинні дотримуватися обидві сторони. В результаті їх недотримання, наймач може подати в суд на працівника, і навпаки. Періоди часу, за які треба попереджати іншу сторону про намір розірвати контракт коливаються від трьох днів до місяця. Це залежить від виду Умовы і терміну роботи іноземця в даній компанії.

Що потрібно для добровільного звільнення?

Етап 1. Написати заяву

Коли рішення про звільнення прийнято, треба братися за складання заяви. Воно повинно бути виключно польською мовою і містити наступну інформацію:

 • Прізвище, ім’я та по батькові заявника;
 • Номер та серія закордонного паспорта;
 • Додаткові дані. Наприклад, номер NIP або PESEL;
 • Позиція, на якій він працевлаштований;
 • Причина звільнення;
 • Бажана дата анулювання контракту.


Зазвичай заява пишеться у вільній формі, але на деяких підприємствах існують бланки встановленого зразка. Тому рекомендується уточнити цей нюанс у вашого роботодавця. Якщо на фірмі все-таки існує єдиний бланк, то працівник має право його одержати на першу вимогу.

Етап 2. Зареєструвати заяву


Просто написану заяву ніякої сили не має. Воно обов’язково повинно бути завірено наймачем або співробітником спеціального відділу. Саме з моменту реєстрації заява вважається поданою.

Етап 3. Обговорити нюанси з роботодавцем


Якщо є необхідність звільнитися раніше, або не виходить відпрацювати повний термін, то потрібно сказати про це наймачеві та шукати компроміс. Також у разі виникнення питань щодо термінів отримання зарплати або її розміру – не соромтеся обговорити дану ситуацію.

Підсумки переговорів потрібно оформити в письмовому вигляді, так як усні домовленості ніякої юридичної сили не мають.

Етап 4. Вважатися офіційно звільненим

Дата офіційного звільнення може бути обговорена між сторонами, якщо у кожного з них немає жодних претензій один до одного.

У разі, коли роботодавець не хоче підписувати угоду про розірвання контракту, це має відбутися автоматично. Терміни встановлені польським законодавством.

Етап 5. ПолучитьŚwiadectwo pracy

Етап 5. ПолучитьŚwiadectwo pracy

У поляків немає трудових книжок, і єдиним папером, де вказуються дані про місце роботи, є Świadectwo pracy. Цей документ повинен видати наймач працівникові для того, щоб наступний роботодавець зміг прочитати об’єктивну інформацію про свого потенційного співробітника. Ніяких відгуків чи характеристик особистості в цій папері бути не повинно. Зазначаються тільки факти:

 • Як довго працівник був працевлаштований на підприємстві;
 • Яку позицію займав;
 • Яку зарплату отримував;
 • Коли і на скільки днів йшов у відпустку;
 • Коли і на скільки днів йшов на лікарняний;
 • Чому був звільнений.


Якщо вам видали документ, в якому міститься яка-небуть інша інформація, то ви маєте право поскаржитися і попросити видати інше Świadectwo pracy, яке буде відповідати встановленим правилам.

чи Дозволяється працевлаштовуватися на іншу фірму після звільнення?

Кожен працівник може сам вирішувати, де йому працювати. Українці в Польщі не є винятком. Тут справа в більшій мірі залежить від типу дозволу і підстав, за яких іноземець знаходиться на території Польщі.

 • За національною візою. Спочатку для його відкриття необхідно запрошення на роботу (оświadczenie). Якщо іноземець, перебуваючи в Польщі, звільнився з попереднього місця роботи, то для наступного працевлаштування йому необхідно отримати нове Oświadczenie. Видає його роботодавець протягом декількох тижнів. Для працівника отримання цього документа є абсолютно безкоштовним. Незалежно від того, на який період було отримано запрошення, покинути країну необхідно як мінімум за один день до закінчення візи.
 • Звільнення в Польщі по воєводській візи. Процедура аналогічна зазначеної вище. Тільки отримувати потрібно запрошення від воєводи.
 • За Karta pоbytu. Про зміну роботодавця необхідно повідомляти Urząd. Після відходу з попереднього місця роботи необхідно прийти в Urząd протягом двох тижнів і повідомити про це. А працевлаштувавшись на новому місці, доведеться знову йти у Ужонд. Для цього дається місяць.
 • За Karta Polaka. Сама Карта дає іноземцю велика кількість привілеїв. Однак, щодо роботи вона може бути корисна лише тим, що отримання візи відбувається по пільзі. У всіх інших аспектах зміна роботодавця здійснюється аналогічно тому, як і за національною візою.

Висновки

Працевлаштування в Польщі дає високий рівень заробітної плати, якісне медичне обслуговування, хороші і гігієнічні умови праці. Однак ніхто не застрахований від зустрічі з недобросовісними працівниками або від обставин, які не дають змоги продовжувати працювати. Звільнення в Польщі для цих випадків необхідно знати, як грамотно звільнитися. Враховуючи всі вищенаведені нюанси, кожен українець буде звертати увагу на деталі і зможе змінити роботодавця без стресу.

З цією статтею так само цікавляться:

Як перевірити роботодавця в ПольщіГаряча лінія національної Інспекції Праці ( PIP) в ПольщіЯк поміняти роботодавця в Польщі
Як перевірити роботодавця в Польщі Гаряча лінія національної Інспекції Праці ( PIP) в Польщі Як поміняти роботодавця в Польщі

Сьогодні ми дізналися як правильно зробити звільнення в Польщі. Якщо залишилися питання пишіть їх в коментарях, із задоволенням відповімо! Вдалих і безпечних поїздок.

О программе Константин - визовый специалист

Помощь в оформлении документов для визы в Польшу, оформим все документы: Приглашение, страховка, анкета Звоните: 0937265235, 0667265235, 0987867918 на всех номерах есть вайбер. Визовый специалист, работа в визовой сфере 7 лет, большой опыт в подготовке документов для рабочих виз.

Смотрите также

Переказ на Приват Банк з Польщі

5 / 5 ( 1 голос ) Перекази на Приват Банк з Польщі Багато пишуть, …

Подписаться
Уведомление о
guest
0 комментариев
Inline Feedbacks
Подивитися всі коментарі