Домой / ПМЖ Польщі / Праця / Куди скаржитися якщо не платять зарплату в польщі
Куди скаржитися якщо не платять зарплату в польщі

Куди звертатися в разі невиплати зарплати в Польщі?

Куди скаржитися якщо не платять зарплату в польщі — вирушаючи на роботу в Польщу, іноземці мріють гарненько заробити для досягнення якої-небудь мети. Звичайно, мало хто припускає, що може потрапити в руки шахрая або несумлінного роботодавця. Однак такі випадки бувають. І з кожним днем, при збільшенні бажаючих заробити гроші, збільшується і кількість тих, хто хоче наживи. У цій статті ми розберемося, як не попастися на гачок афериста, і що робити, якщо вже стався інцидент.

Зі статті Ви дізнаєтесь:
За якими трудовими угодами працюють іноземці в Польщі?
Якими правами володіє працевлаштований іноземець в Польщі?
Що робити, якщо наймач відмовляється платити заробітну плату?
У яких випадках можна забрати гроші у недобросовісного наймача?
чи Можна вирішити проблему самому?
Що повинно включати в себе wezwanie do zapłaty?
Що робити далі з складеним запитом?
Як отримати невиплачену зарплату через PIP?
Правильно звернутися в Sąd pracy?
Як іноземному працівнику вберегти себе від шахраїв?
Висновки

За якими трудовими угодами працюють іноземці в Польщі?

Те, що робота без договору є нелегальною, відомо всім. Тому офіційне працевлаштування та вміння класифікувати трудові договори є першим кроком до того, щоб не потрапити на шахраїв. Вивчення таких деталей допоможе якісно розібратися у всій темі. Необхідно знати, які види трудових договорів існують, і якими правами наділяють іноземця.

 1. Офіційний трудовий договір, який підпорядкований Трудовим кодексом Республіки Польща. Його ще називають Umowa o pracę. Для іноземця це, мабуть, найкращий варіант, який захищає його права. Однак необхідно уважно читати контракт і розуміти, що якщо він містить які-небудь факти, що суперечать законодавству, то він може бути визнаний недійсним.
 2. Цивільно-правові форми договорів: Umowa zlecenie, Umowa o dzieło. Їх більше віддають перевагу роботодавці, і причина абсолютно зрозуміла. Справа в тому, що такі типи договорів не підкоряються Трудовим кодексом, а значить і ступінь відповідальності наймача набагато нижче.


Чи може іноземний працівник переконати роботодавця укласти з ним саме Umowa o pracę? Щоб однозначно відповісти на це питання, потрібно бути реалістом. Будь-який потенційний працівник має право попросити, підказати, або вказати на помилку. Але якщо роботодавець спочатку налаштований на укладення лише цивільно-правової форми контракту, то імовірність зміни його рішення мізерно мала.

Куди скаржитися якщо не платять зарплату в польщі

Якими правами володіє працевлаштований іноземець в Польщі?

Як показує практика, шахраї часто намагаються принизити іноземного працівника і переконати, що він є безправним гастарбайтером. У цій ситуації важливо не опускати руки і, напевно, бути впевненим у своїх правах.

Згідно із законодавством Польщі, зарплата працівникам повинна виплачуватися не рідше, ніж раз на місяць. Її розмір і період виплати прописується в трудовому контракті.

Куди скаржитися якщо не платять зарплату в польщі — найбільш поширеними проблемами, з якими стикаються українці в Польщі, є:

 • Несвоєчасна зарплата;
 • Неповна сума виплати;
 • Небажання роботодавця оформляти трудовий контракт;
 • Примус до переробки годин, яка не оплачується;
 • Неприйнятне ставлення до особистості працівника: приниження, ущемлення, агресія і так далі;
 • Незаконні відрахування з зарплати;
 • Порушення умов безпечної праці.

Важливо розуміти, що всі ці порушення можна оскаржити тільки в разі підписання Umowa o pracę. Якщо ж працівник працевлаштований за іншим типам договорів, то оскаржити можна лише ті моменти, які суперечать договору або є незаконними.

Що робити, якщо наймач відмовляється платити заробітну плату?

Що робити, якщо наймач відмовляється платити заробітну плату?

Неприємно усвідомлювати, але таке справді може статися з кожним. Незалежно від того, вперше чоловік поїхав на роботу за кордон, або вже вважає себе досвідченим у цій справі. Головне – не впадати у відчай і звертатися у відповідні інстанції.

Якщо укладена Umowa o pracę, то необхідно звертатися або в PIP (Państwowa Inspekcja Pracy), або в Sąd pracy.

Якщо укладена одна з цивільно-правових форм договорів, то слід шукати допомоги у загальнодержавному суді.

У яких випадках можна забрати гроші у недобросовісного наймача?

Розберемося в цьому питанні виходячи з видів трудових договорів, і безпосередньо їх наявності.

 • Трудового договору немає. Звичайно, в цьому випадку працівникові доведеться важче всього. Однак такий вид працевлаштування спочатку є мальованим, так як він нелегальний, а це загрожує великими проблемами. По можливості краще не допускати такого варіанту і влаштовуватися на роботу за контрактом. Якщо ж така ситуація вже сталася і іноземця «кинули» на гроші, то необхідно вирішити, чого саме хочеться досягти. Важливо бути реалістом і розуміти, що невиплачену зарплату вже навряд чи пощастить побачити. Але можна покарати роботодавця і написати заяву в трудову інспекцію. Після розгляду справи, він буде зобов’язаний сплатити штраф за незаконне працевлаштування іноземця. Але є одне «але» – працівнику теж доведеться платити штраф за те, що погодився на це незаконне працевлаштування.
 • Укладена Umowa o pracę. Мабуть, це найкращий вид трудового договору для працівника. Він захищає права і дає можливість компенсувати невиплати і заборгованість з боку наймача. Можна звертатися в PIP (Państwowa Inspekcja Pracy) або в Sąd pracy. Написавши заяву в PIP можна бути впевненим, що недобросовісний роботодавець буде оштрафований, а зарплата – повернуто. Sąd pracy допоможе компенсувати моральну шкоду або накласти санкції на роботодавця, який після постанови PIP не виплатив працівнику всю необхідну суму.
 • Підписані будь-які види цивільно-правових контрактів. При наявності таких документів потрібно звертатися в загальнодержавні суди. Як правило, розгляд справ у них проходить дуже довго і зі всілякими труднощами. Для успішного результату краще всього звернутися до досвідченого юриста, який допоможе зібрати всі необхідні папери і виграти справу.

Куди скаржитися якщо не платять зарплату в польщі

чи Можна вирішити проблему самому?

Перед тим як звертатися в різноманітні інстанції, ми рекомендуємо зайнятися вирішенням цієї проблеми самому. Як показує практика, якщо наймач-аферист дізнається, що працівник планує подавати на нього в суд, то він вибирає стратегію швидкої виплати, щоб уникнути проблем з законом. Якщо ж інцидент стався на великому підприємстві, то можливо сталася помилка або затримка переказу коштів. Як же поступити в цій ситуації?

Необхідно роздрукувати і заповнити бланк wezwanie do zapłaty (знайти його можна в інтернеті). Це такий документ, який офіційно закликає роботодавця виплатити працівникові затриману зарплату. Навіщо це робити?

Зазвичай проблема вирішується тільки при наявності цього паперу. Причина в тому, що такий крок показує серйозні наміри працівника, а ніякий роботодавець не хоче, щоб справа дійшла до суду.

Якщо ж проблема не вирішилася, то wezwanie do zapłaty необхідно прикріпити до інших матеріалів справи. У такому випадку у працівника буде підтвердження того, що роботодавець відмовився виплачувати затриману зарплату, і ймовірність перемоги в суді збільшиться в рази.

Що повинно включати в себе wezwanie do zapłaty?

Як вже говорилося вище, готовий бланк можна знайти в інтернеті і роздрукувати. Однак якщо такої можливості немає, то необхідно написати запит у довільній формі. Важливо, щоб у документі були вказані всі необхідні дані.

 1. Адреса фірми;
 2. ПІБ наймача і працівника-жертви;
 3. Вид трудового договору, який був укладений;
 4. Сума боргу та період невиплати;
 5. Термін, у який має бути повернута заборгованість. Зазвичай це кілька тижнів;
 6. Вигляд, в якому буде відшкодована оплата (електронний варіант або готівку);
 7. Санкції, які будуть застосовані до роботодавця, якщо він не виконає вимоги.

Що робити далі з складеним запитом?


Коли вся інформація чітко викладена на папері, необхідно її документально зафіксувати. Варіант з передачею запиту особисто в руки роботодавцю ми розглядати не рекомендуємо. Це досить ненадійно, так як він може сказати, що ніякого запиту від працівника не брав. Краще всього відправити wezwanie do zapłaty рекомендованим листом з повідомленням про одержання. Не забудьте зберегти чеки про відправлення та копію запиту, щоб у разі втрати листа ви мали докази його існування.

Як отримати невиплачену зарплату через PIP?


Можна зібрати необхідні документи і самому відвідати інстанцію, а можна відправити їх через інтернет. Зробити це зовсім не складно. Потрібно просто зайти на сайт PIP, слідувати підказкам і вказати всю запитувану інформацію. Після заповнення полів на електронну пошту прийде підтвердження, і на цю ж пошту приходитиме вся інформація про перебіг процесу.

Правильно звернутися в Sąd pracy?

Куди скаржитися якщо не платять зарплату в польщі Правильно звернутися в Sąd pracy?

Етап 1. Вибір суду

Суди в Республіці Польща бувають районними та окружними. Кожне Воєводство має право сама розподіляти навантаження на кожен з них. Тому перед подачею заяви краще уточнити, в який саме суд вам необхідно йти.

Етап 2. Подача заяви

Пишеться заява у вільній формі, але має бути структурованим і містити всю необхідну інформацію. Обов’язково вказується: ПІБ обох сторін, причина звернення до суду, сума бажаної компенсації, список прикріплених доказів. Бажано, щоб у заяві було якомога більше конкретики і як можна менше «води».

Етап 3. Ціна для іноземного працівника

При бажаної компенсації в сумі менше 50 тисяч PLN – безкоштовно. Якщо ж ця сума більша, то необхідно буде сплатити 5% від запитуваної суми.

Іноземний працівник повинен враховувати, що подача позову в суд це ще не перемога. Потрібно бути впевненим у своїй правоті і зібрати необхідні докази. Інакше, якщо суд буде не на його боці, то справа буде програна, і компенсацію роботодавцю буде виплачувати сам працівник. А це додаткові непотрібні витрати.

Як іноземному працівнику вберегти себе від шахраїв?

Як іноземному працівнику вберегти себе від шахраїв?

Більшість українців їдуть до Польщі на важку фізичну роботу. І ніхто не хоче відпрацювати кілька місяців, а потім ще і «вибивати» свої гроші. Це важко і тимчасових витрат, і морально. Тому ми настійно рекомендуємо дотримувати ряд умов для того, щоб не попастися в руки аферистів.

 • По-перше, працевлаштовуватися необхідно тільки легально і з підписанням трудового контракту. При виникненні будь-яких неприємних ситуацій, працівник може довести свою правоту тільки якщо у нього є документальне підтвердження працевлаштування.
 • По-друге, якщо існує варіант вибору Umowa o pracę, то необхідно зупинятися саме на ньому. Зазвичай наймачі серйозно ставляться до цього документа і затримок виплат бути не повинно. Однак якщо така ситуація станеться, то закон буде на боці працівника.
 • -третє, не потрібно соромитися фотографувати сумнівні документи, які дає підписувати роботодавець. Плюс до всього, якщо на фірмі відбуваються які-небудь порушення, то їх теж необхідно знімати. У разі подальшого звернення в суд такі матеріали будуть суттєвими аргументами.
 • В-четвертих, обов’язково перевіряти наймача перед тим, як приступати до роботи. Не забувайте, що на кону стоїть ваш добробут, і вірити потенційному роботодавцю на слово досить нерозсудливо. Здійснити перевірку можна через декілька інтернет-ресурсів:
 1. Державний судовий реєстр Польщі;
 2. База даних REGON;
 3. Реєстру кадрових агентств.


Дотримуючи всі ці правила, українець мінімізує можливість виникнення проблем. Так, чесні роботодавці оплачують багато податків, і тому зарплата у них може бути зазначена нижче, ніж у наймача на нелегальну роботу.Однак краще бути впевненим в свій заробіток і відносинах з законом, ніж отримати купу неприємностей і відсутність зарплати.

Висновки

Українці їдуть на роботу в Польщу не від хорошого життя. Часто це пов’язано з простим пошуком фінансової можливості для виживання. Однак не слід вважати себе безправним гастарбайтером і миритися з несправедливістю. Аферисти і недобросовісні роботодавці завжди були, є, і будуть. Головне — не впадати у відчай, а взяти себе в руки і довести свою правоту. Як видно з вищевикладеного матеріалу, існує багато спірних моментів, в яких не завжди легко розібратися. Можливо іноземцю потрібно залучення досвідченого юриста. У будь-якому випадку, необхідно боротися і перемагати несправедливість!

Куди скаржитися якщо не платять зарплату в польщі — з цією статтею так само цікавляться:

Скільки можна заробити в Польщі Робота в Польщі, як знайти самостійно Як поміняти роботодавця в Польщі
Скільки можна заробити в Польщі Робота в Польщі, як знайти самостійно Як поміняти роботодавця в Польщі

Куди скаржитися якщо не платять зарплату в польщі — якщо залишилися питання пишіть їх в коментарях, із задоволенням відповімо! Вдалих і безпечних поїздок.

 

Смотрите также

чем разница между зарплатой нетто и брутто в Польше?

У чому різниця між зарплатою нетто і брутто в Польщі?

У чому різниця між зарплатою нетто і брутто в Польщі? Різниця між зарплатою нетто і …

avatar
  Подписаться  
Уведомление о