ПМЖ в Польщі / Праця / Чи можна працювати студенту в Польщі легально
Чи можна працювати студенту в Польщі легально

Працевлаштування для студентів польських вузів: як знайти роботу

Чи можна працювати студенту в Польщі? Здобути освіту в Польщі прагне все більше українських абітурієнтів. Однак для молоді важливо не тільки вчитися, а й розважатися, пізнавати нове. Часто для цього не вистачає стипендії, і студенти думають, де заробити. Якщо в рамках України все зрозуміло, і бажають підробити можуть навіть офіційно не працевлаштуватися, то як на рахунок Польщі? Де і як знайти роботу студенту, щоб поліпшити якість свого життя, і не порушити закон?

Зі статті Ви дізнаєтесь:
Особливості поняття «студент»
Чи може іноземний студент працювати?
Що таке додаткові дозволи?
Ким зазвичай працюють студенти польських вузів?
На яку зарплату розраховувати?
Чи є обмеження в кількості робочих годин?
Що з приводу університетських практик і стажувань?
Висновки

Особливості поняття «студент»

Подработка в Польше, реально ли совмещать работу с учебой?

Здавалося б, всі ми розуміємо, хто такі студенти. Однак важливими є саме юридичні визначення, від яких залежить можливість працевлаштування.

Всіх осіб, які навчаються на території Польщі, можна розділити на 3 категорії:

 1. Отримують освіту в вузах на денній формі навчання, а також ті, хто проходить підготовчі курси, перед вступом до вузу, з польською мовою навчання. Ці студенти мають найменше труднощів з працевлаштуванням.
 2. Особи, які отримують освіту на вечірньою або заочною формою навчання у вищих навчальних закладах. Для них процес влаштування на роботу має деякі особливості.
 3. Учні, які не підпадають під дві вищеперелічені категорії. До них відносяться студенти коледжів, мовних курсів і так далі.


З огляду на те, що можливість працевлаштування учнів на денному стаціонарі сильно відрізняється від всіх інших учнів, ми і будемо їх розглядати окремо. Для простоти розуміння:

 • Студенти — денна форма навчання.
 • Інші учні — всі інші.

Чи може іноземний студент працювати?

Чи можна працювати студенту в Польщі

Згідно з польським законодавством, працевлаштування іноземних студентів не заборонено.

Тобто, при бажанні, кожен учень вузів може знайти собі нормальну роботу. Єдиний момент, який слід уточнити, стосується того, що можливість працевлаштування студентів та інших учнів має свої особливості.

Також потрібно враховувати, який документ є підставою для перебування учня на території Польщі. Якщо особа є власником Карти поляка або карти стали побиту, то це значно спрощує процес працевлаштування. Адже, маючи цей документ, не потрібно більше отримувати ніяких додаткових дозволів (зазволеній).

Перебування за студентською візою

Навчаючись в польському вузі, на денній формі, студент має повне право працевлаштуватися. Для цього не потрібно оформляти ще якісь документи.

Щоб напевно упевнитися, що учень може легально піти на роботу, не порушуючи закон, необхідно подивитися на тип візи. Не знаєте де дивитися? Читайте далі.

Необхідно відкрити закордонний паспорт на сторінці з візою і подивитися останній рядок, в якій вказана «Cel wydania». Букви на початку коду позначають типи віз (аеропортна, транзитна, шенгенська, національна). Далі йдуть числові значення, які варіюються від 01 до 23, в залежності від мети поїздки. Кожну з них ми розглядати не будемо, а зупинимося тільки на тих, які стосуються навчання. Це числа від 09 до 13.

 • 09 — для навчання у вищих навчальних закладах;
 • 10 — для професійного навчання з виконанням професійних обов’язків;
 • 11 — для навчання, яке не підпадає під пункт 09;
 • 12 — для викладання в навчальних закладах;
 • 13 — для наукових досліджень.

Якщо тип візи 09, то можна влаштовуватися на роботу без зазволенія. Якщо ж якийсь інший, то працевлаштування можливе тільки при наявності додаткових документів.

Перебування по Карті тимчасового побиту

Суть перебування і працевлаштування в Республіці Польща за Карткою нічим не відрізняється від студентської візи. Студенти денної форми навчання можуть вільно влаштовуватися на роботу, а всі інші — при наявності додаткових паперів.

Карти тимчасового побиту теж бувають різних типів? Так, звичайно, і це теж важливо. На самій Карті має бути написано «dostęp do rynku pracy». Це означає, що працевлаштування можливе без додаткових дозволів.

Що таке додаткові дозволи?

Чи можна працювати студенту в Польщі Додаткові дозволи

Як ми говорили вище, студенти денної форми навчання і власники ВНЖ можуть влаштовуватися на роботу без обмежень. Учні, у яких документи іншого типу, повинні мати певні папери для працевлаштування:

 • Підтвердження легального перебування на території Республіки Польща. Для цього підійде студентська віза або Карта побиту.
 • Документ-підстава, який дає можливість легально працювати. З цим документом ми розберемося пізніше.
 • Трудовий договір. Головне — знайти підходящу роботу і домогтися того, щоб роботодавець захотів вас працевлаштувати.

Отже, повернемося до документів, які є підставою для легального працевлаштування. До них відносяться:

 • Зазволеніе (дозвіл). Документи подаються роботодавцем в Воєводство для розгляду. Час очікування — до місяця. Іноді процес затягується і на більш тривалий термін. Важливо, що дозвіл робиться для конкретного місця роботи. Тобто, при зміні роботодавця необхідно міняти і дозвіл. Працювати по зазволенію можна цілий рік без різних коридорів.
 • Освядченіе (запрошення). Його можна отримати у старости. Єдиний мінус — коридори. Тобто, працювати цілий рік не вийде.


Оформлення цих документів не потребують великих труднощів, а, отримавши їх, можна відразу ж влаштовуватися на роботу. Навіть якщо візою або Картою побиту це не передбачено.

Ким зазвичай працюють студенти польських вузів?

Ким зазвичай працюють студенти польських вузів?

Як відомо, роботодавці в Україні не завжди хочуть працевлаштовувати молодь без досвіду роботи. Їх всього треба навчати, витрачати на це час, відпускати на сесії . Тому українським студентам важко знайти більш-менш прийнятну роботу. А в Польщі до цього ставляться по-іншому. Тут студент завжди може знайти для себе той підробіток, який подобається. Якщо знання польської мови залишає бажати кращого, то, в основному, можна розраховувати тільки на фізичну роботу. Наприклад, розкладчики товару в магазині, робочим на складах, або збирачем фруктів і ягід. Студенти, які володіють розмовною польською мовою на середньому рівні, можуть працевлаштуватися оператором колл-центру, репетитором української мови або рецепціоніста.

На яку зарплату розраховувати?

 На яку зарплату розраховувати?

Перед тим, як зупинитися на цифрах, розберемося в параметрах зарплати. Їх всього два — брутто і нетто.

Брутто — це сума, в якій закладена і зарплата і податки, які згодом будуть вирахувані.

Нетто — це та сума, яку працівник отримує «на руки».

Саме сума брутто найчастіше прописана в трудових договорах. Погоджуючись на ці умови, потрібно розуміти, що фактична зарплата буде нижчою.

Тепер перейдемо до цифр. Мінімальна оплата праці становить 14.7 зл /год. В місяць сума не повинна бути нижче 2250 злотих (брутто).

Однак багато студентів працюють кілька днів на тиждень або по кілька годин на день. Тому, найчастіше, вони отримують саме погодинну оплату праці.

Чи є обмеження в кількості робочих годин?

Ні. Раніше було встановлено допустимий максимум, але його давно скасували. Тепер, згідно з польським законодавством, учень вищого навчального закладу може працювати стільки, скільки захоче.

Ми ж, у свою чергу, рекомендуємо керуватися поняттям, що підробіток не повинен заважати навчанню. Адже першочергове завдання студента — отримати знання і диплом. А якщо пропускати заняття або вчитися погано, то з вузу можуть виключити. Тоді перебування на території Республіки Польща стане незаконним і доведеться залишати країну.

Що з приводу університетських практик і стажувань?


Неофіційні джерела поширюють інформацію про те, що можна проходити оплачувану практику, і дозвіл не потрібен. Насправді в польському законодавстві це ніде не прописано. Але зазначено, що іноземний студент може стажуватися або проходити практику, якщо цей момент включений в обов’язковий навчальний план. Зазвичай же практики передбачені тільки на денних формах навчання, де студенти і так мають право офіційно працевлаштуватися.

Висновки

Студентство часто асоціюють з безтурботним періодом життя. Однак це не зовсім так, точніше — зовсім не так. Молоді все ще хочеться веселитися, ходити в кіно і на шопінг. Звичайно, стипендії дуже часто не вистачає, і студенти прагнуть заробити.

Як ми з’ясували, влаштуватися на роботу може кожен учень. Важливо тільки враховувати нюанси. Вивчивши вищевикладений матеріал, кожен студент зможе об’єднати навчання і роботу так, щоб отримувати максимум задоволення.

Чи можна працювати студенту в Польщі — з цією статтею також цікавляться:

Чи можна взяти відпустку в Польщі на роботіРобота в Польщі, як знайти самостійно Робота в Польщі на підставі Umowa o dzieło
Чи можна взяти відпустку в Польщі на роботі Робота в Польщі, як знайти самостійно Робота в Польщі на підставі Umowa o dzieło

Чи можна працювати студенту в Польщі. Якщо залишилися питання — пишіть їх в коментарях, із задоволенням відповімо! Вдалих і безпечних поїздок. Бажаємо щасливої роботи, дякуємо за звернення! 

О программе Константин - визовый специалист

Помощь в оформлении документов для визы в Польшу, оформим все документы: Приглашение, страховка, анкета Звоните: 0937265235, 0667265235, 0987867918 на всех номерах есть вайбер. Визовый специалист, работа в визовой сфере 7 лет, большой опыт в подготовке документов для рабочих виз.

Смотрите также

Робота в Польщі на автозаводах

Робота в Польщі на автозаводі

5 / 5 ( 10 голосов ) Робота в Польщі на автозаводі Робота в Польщі …

Подписаться
Уведомление о
guest
17 комментариев
Inline Feedbacks
Подивитися всі коментарі
Юрий
Юрий
24 днів назад

Цікаво, в Польщі вважається студентський вік до 26 років. Відповідно до цього періоду зазначено, що молоді люди повинні отримувати зарплату від 17 злотих за годину. В кого який досвід? Чи роботодавець дійсно виплачує зп по закону? І які документи потрібні для такої «привілегії»?

Лена
Лена
Відповідь для  Юрий
24 днів назад

Дивлячись який роботодавець.Я знаю що тільки на 1 злоту більше за годину Наприклад ставка 15 що ти получаєш 15 до ,26 років.

Юрий
Юрий
Відповідь для  Лена
24 днів назад

Якісь додатково документи потрібно оформлювати, не підкажете?

Лена
Лена
Відповідь для  Юрий
24 днів назад

Ні роботодавець сам все зробить ,ви маєте повідомити про це свого координатора.Що вам немає 26 років і все.

Юрий
Юрий
Відповідь для  Лена
24 днів назад

Дякую)

Світлана
Світлана
4 місяців назад

Студентська віза закінчилась,подалася на тимчасову карту побиту чи можу я працювати?

Юля
Юля
1 рік назад

Добрий день.Еслі дитині 16 років і він хоче підробити на канікулах.Ето можливо?

Юля Визовый специалист
Юля Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Юля
1 рік назад

Так з 15 до 18 років працювати дозволяється, але потрібно мінімум 8 класів і допуск від лікаря, що дана діяльність не завадить розвитку дитини.

Ярик
Ярик
1 рік назад

Підкажіть можна працювати з навчальної візі невизначений час в році навчаючись в поліціальной школі без отримання дозволу?

Юля Визовый специалист
Юля Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Ярик
1 рік назад

Ярик без дозволу навряд чи. Але ви можете отримати освядчення / зезволення і працювати, перебуваючи за наявною візі.

Яна
Яна
1 рік назад

 Мені 40 років і я буду студенткою, якими пільгами я зможу користуватися а якими ні? Є відмінність від студента до 25 років?

Юля Визовый специалист
Юля Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Яна
1 рік назад

Після закінчення = я навчання права однакові. Але не скрізь беруть старше певного віку.

Женя
Женя
1 рік назад

Їду працювати в Польщі за робочою візою на 6 місяців і мені буде 19, а в Польщі виповниться 20 то що вирішується за строковою службою? Є шанс що депортують назад в Україну?

Юля Визовый специалист
Юля Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Женя
1 рік назад

Женя якщо зможете виїхати, то поляки зараз не відстежують ці моменти. Для них головне, щоб Ви їх закони виконували.

Ира
Ира
1 рік назад

Син приїхав по воевуде поміняв місце роботи. Працює по освядченію яке закінчується через 2 місяці. Якщо зробить карту від поліціалтной школи. Коли він зможе отримати нове освядченіе?

Юля Визовый специалист
Юля Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Ира
1 рік назад

Ира навчання в поліціальной школі ніяк не впливає на коридори по освядчення. Для несезонного роботи — це 180/360, тобто півроку в рік. З цього і виходите. Півроку від закінчення попереднього.