lifecell +38(093)-726-52-35

MTS +38(066)-726-52-35

kyivstar +38(098)-786-79-18

ПМЖ Польщі / Праця / Чи можна взяти відпустку в Польщі на роботі
Чи можна взяти відпустку в Польщі на роботі

Чи можуть іноземці, що працюють в Польщі, піти в оплачувану відпустку?

Чи можна взяти відпустку в Польщі на роботі? Працюючи в Україні і маючи соціальний пакет, ми знаємо про можливості йти в оплачувану відпустку. Всі чекають цього періоду з нетерпінням, і коли він настає, то стає найкращим часом в році. Ті ж, хто працює неофіційно йдуть у відпустку без будь-яких відшкодувань, так би мовити за свій рахунок. А ось як йдуть справи в Польщі? Чи є іноземні працівники рівноправними суб’єктами трудового права? Саме про це сьогодні і поговоримо.

Зі статті Ви дізнаєтесь:
передбачений відпустку для іноземних працівників?
Які існують види відпусток
Неоплачувану відпустку
Оплачувана відпустка
Відпустка на вимогу робітника.
За сімейними обставинами.
Декретна відпустка, народження дитини і відпустку по догляду за ним.
Основний відпустку для відпочинку або urlop.
Чи можна взяти дні невикористаної відпустки?
Як оформити urlop?
Етап 1. Вибір дати
Етап 2. Вибір кількості днів
Етап 3. Узгодження з наймачем
Етап 4. Надання заяви на відпустку
Чи може наймач відмовити в наданні відпустки?
передбачена компенсація за невикористану відпустку?
Підсумки

Чи передбачений відпустку для іноземних працівників?


Трудове законодавство Польщі регламентує право іноземних працівників йти в оплачувану відпустку нарівні з поляками. Саме з трудовим законодавством підпорядковується Умова про праце. Якщо ж ви працюєте за контрактом, то такі відносини підпадають під юрисдикцію цивільного законодавства. Робочий повинен обумовити цей момент з наймачем і включити його в текст договору. Тільки в такому випадку його прохання про відпустку будуть задоволені.

У цьому матеріалі ми будемо розглядати відпустки, які покладені людям, які працюють за Умова про праце.

Трудовые контракты в Польше и как выглядят отпускные

Які існують види відпусток


Працівники можуть брати різні відпустки, в тому числі оплачувані і не оплачувані. У цьому випадку законодавство Польщі схоже з нашим. Давайте детальніше розглянемо кожен вид відпустки (урлоп).

Неоплачувану відпустку


Даний вид відпустки працівник може брати при необхідності. Найчастіше тоді, коли немає можливості піти в оплачувану відпустку. Що цікаво, наймач не має права відправити співробітника в неоплачувану відпустку без його на те згоди. Така практика відома в Україні, коли роботодавець зобов’язує йти працівників у відпустку за свій рахунок і перебувати в підвішеному стані не один місяць. У Польщі це заборонено. Тому, якщо у працівника виникла така необхідність, він вільно може піти в таку відпустку.

Чи можна взяти відпустку в Польщі

Оплачувана відпустка


Видів відпочинку, за який наймач зобов’язаний виплачувати кошти, існує кілька. Всі вони схожі тим, що брати можна лише попередньо «зароблені» дні. Поговоримо про них докладніше.

Урлоп на вимогу робітника.

Це вид неосновного відпустки, коли можна не з’явитися на роботу цілих 4 дні. Так, ви повинні попередити свого наймача. Але зробити це ви можете в день невиходу на роботу шляхом відправлення листа на електронну пошту або повідомленням на телефон. Також це може бути заява, написана особисто за кілька днів до відпустки. При цьому причину неявки вказувати не обов’язково, закон дозволяє зберігати особисті справи в секреті.

Звичайно, це дуже зручний спосіб дозволити собі відпочити після бурхливої вечірки, наприклад. Поляки навіть називають такий відпочинок «похмільним».Але з точки зору керівника, це безвідповідальне ставлення до робочого процесу. Адже раптовий невихід на роботу може зупинити всю роботу. Безумовно, звільняти працівника ніхто не буде, адже закон на його боці. Але ось керівник може зі свого боку вставити палки в колеса шляхом позбавлення премії, призначення незручного графіка роботи, відпусток та інше. Тому, ставитеся з повагою до роботодавця і завчасно повідомляйте про свої наміри.

Чи можна взяти відпустку в Польщі

За сімейними обставинами.


Це короткострокову відпустку всього на 2 дні. Зазвичай його беруть, коли виникають обставини, пов’язані з сім’єю. Це може бути святкування ювілею, весілля, народження дитини в сім’ї. Як і в попередньому випадку, оповістити начальство можна в день відпустки або пізніше. Але не зловживайте довірою, повідомте про прийдешнє торжество хоча б за кілька днів. Також відпустку за сімейними обставинами беруть при раптової хвороби дітей віком до 14 років. Ось в цьому випадком можна повідомити і в день невиходу на роботу, адже хвороби зазвичай трапляються раптово.

Декретна відпустка, народження дитини і відпустку по догляду за ним.

Декретна відпустка, народження дитини і відпустку по догляду за ним.


Це дуже велика тема, пов’язана з виношуванням і народженням дитини. Про це ми писали раніше, тому можете більш детально ознайомитися з матеріалом на нашому сайті.

Основний відпустку для відпочинку або (Урлоп) urlop.

Даний вид відпустки є головним в році і нараховується за кожен відпрацьований місяць. При цьому нараховані дні ви можете брати, починаючи з другого місяця роботи. Його можна брати як одним терміном, так і розбивши на декілька частин. Головне, щоб один з відпусток був не менше 14 днів. Далі ми поговоримо про всі нюанси, які будуть стосуватися саме urlopа.

Кількість днів відпустки залежить від відпрацьованих місяців і стажу:

  • Загальний стаж до 10 років — 20 днів відпустки на рік;
  • Стаж більше 10 років — 26 днів.

Загальний стаж збільшується на період навчання, яке проходив працівник. При цьому кількість років навчання не дорівнює кількості років, яке приплюсовуватиметься. У Польщі працює своя методика на цей рахунок. Отже, скільки років додадуть за навчання:

  • Базова професійна школа — 3г.
  • Середня профшкола — 5 л.
  • Середня загальноосвітня — 4г.
  • Школа поліцеальная — 6л.
  • Вища школа — 8л.

До стажу також може бути додано час навчання в інших країнах, в зарубіжних навчальних закладах. Але вузи України до цього переліку не входять. При цьому офіційна робота в Україні може бути врахована.

Щоб розрахувати вартість одного дня urlop, просто прирівняти його до вашої зарплати.

Чи можна взяти дні невикористаної відпустки?


Якщо у вас не вийшло сходити у відпустку в минулому році, ви можете використовувати ці дні в поточному. Головне, зробити це до 1 жовтня поточного року. Ви можете відгуляти торішні дні разом з тими, що вам покладені в цьому році, таким чином відгуляти довгий відпустку. Якщо ж робітник не хоче йти у відпустку по якійсь причині, наймач має право відправити його на відпочинок на свій розсуд.

Як оформити urlop?

Чи можна взяти відпустку в Польщі Як оформити urlop?


Отже, ви зібралися йти в щорічну оплачувану відпустку. Для цього потрібно офіційно все оформити.

Етап 1. Вибір дати


Зазвичай на підприємствах розробляється графік відпусток, щоб всі співробітники одномоментно покинули своє робоче місце. Якщо у вас є які-небудь переваги щодо місяця, обговоріть цей момент з начальником.Звичайно, всі хочуть відпочивати влітку, але без відома керівника це буде зробити складно. Тому, запасіться терпінням і постарайтеся викроїти собі зручний час.

Етап 2. Вибір кількості днів


Закон передбачає, що ви маєте право взяти як весь відпустку разом, так і частина. Але за один раз потрібно відгуляти не менше 2-х тижнів, а залишок днів можна розбити на кілька частин. Хоча, щоб взяти 2 або 4 дня існують інші можливості, про які ми писали вище.

Етап 3. Узгодження з наймачем


Перш, ніж піти в законну відпустку, потрібно довести до відома керівника. Закон не говорить про те, коли це необхідно зробити. Але на практиці очевидно, що чим раніше, тим краще. Якщо на підприємстві є чіткий графік, начальник і так знає про ваші наміри. Якщо ж підприємство маленьке і певного графіка немає, почніть узгодження хоча б за пару тижнів до наміченого терміну. Адже робочий процес ніхто зупиняти не буде і вам може бути відмовлено. І хоча вам зобов’язані запропонувати інший варіант, він вас може не задовольняти. Адже якщо вам дадуть відпустку взимку, а ви планували звозити дітей на море, це не зовсім хороший варіант.

Етап 4. Надання заяви на відпустку


Процедура стандартна, як і сам бланк. На аркуші від руки пишете стандартне заяву на ім’я керівника про свій намір піти у відпустку. Пишете у вільній формі, вказуєте дати відпустки, число і підпис. Все, заяву готове. Деякі підприємства мають свій затверджений бланк заяви і не приймають лист у вільній формі. Для цього потрібно звернутися до відділу кадрів і взяти їх бланк.

Чи може наймач відмовити в наданні відпустки?

Так, таке право у наймача є. Якщо співробітник в останній момент просить надати йому відпустку, а роботодавець не має можливості відпустити саме в ці дати по робочим причин, то може бути відмова. При цьому повинна бути надана альтернатива у вигляді іншого часового проміжку. Якщо ж альтернатива надана була або запропоновані дати не влаштовують працівника, він може звернутися зі скаргою в Трудову інспекцію. Це є прямим порушенням трудового законодавства, яке передбачає застосування санкцій до наймача.

Чи передбачена компенсація за невикористану відпустку?

 Чи передбачена компенсація за невикористану відпустку?

Якщо ви не встигли відгуляти відпустку, можна спробувати забрати ці дні грошима. Але в Польщі це не поширена практика. Швидше за все, наймач відправить вас в urlop, щоб не платити зайві гроші. Це ж стосується і працівників, які звільняються. В цьому немає порушення закону, але роботодавець таким чином зможе заощадити на виплатах.

Чи можна взяти відпустку в Польщі — підсумки

Щоб продуктивно працювати весь рік, потрібно не забувати гарненько відпочивати. Все офіційно влаштовані працівники в Польщі, будь то поляки або нерезиденти, мають право на щорічну оплачувану відпустку. Тому, якщо ви відпрацювали і відчуваєте, що пора відпочивати — сміливо беріть urlop. Дозвольте собі відпочити від роботи і запастися силами на новий робочий рік.

Чи можна взяти відпустку в Польщі — з цією статтею так само цікавляться:

Робота в Польщі на підставі Umowa o dzieło Робота в Польщі, як знайти самостійно Особливості працевлаштування в Польщі для власників Карти поляка
Робота в Польщі на підставі Umowa o dzieło Робота в Польщі, як знайти самостійно Особливості працевлаштування в Польщі для власників Карти поляка

Чи можна взяти відпустку в Польщі. Якщо залишилися питання пишіть їх в коментарях, із задоволенням відповімо! Вдалих і безпечних поїздок.

О программе Константин - визовый специалист

Помощь в оформлении документов для визы в Польшу, оформим все документы: Приглашение, страховка, анкета Звоните: 0937265235, 0667265235, 0987867918 на всех номерах есть вайбер. Визовый специалист, работа в визовой сфере 7 лет, большой опыт в подготовке документов для рабочих виз.

Смотрите также

Мінуси роботи на рибзаводі

Робота в Польщі на рибному заводі

Оцените запись Працевлаштування на рибних заводах Польщі: переваги і недоліки роботи Робота в Польщі на …

Подписаться
Уведомление о
guest
21 Комментарий
Inline Feedbacks
Подивитися всі коментарі
Ольга
Ольга
8 місяців назад

Доброго дня.У мене за перший місяць урлопів немає.Нуль.На роботу вийшла другого числа.Координатор відповів,що за перший місяць урлопів не дають.

Юра
Юра
1 рік назад

Я заїхав в Польщу і на запрошення офіційно працюю. Роботодатель виплачує урлопы тільки за следующиму приїзду так обіцяють. Що робити якщо мені через 2 тижні їхати?

Юля Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Юра

Юра якщо йдеться про компенсації за «неотгуленный відпустку», і, їдучи, Ви звільняєтеся, то кошти повинні бути виплачені. Перенесення виплат на наступне працевлаштування – незаконний.

Даша
Даша
1 рік назад

Добрий день.Я працюю по умове про праце,але в самій умове не зазначено нічого про урлоп.Я маю на нього право?

Юля Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Даша

Так, маєте. Умова про праце регулюється трудовим законодавством, а в ньому відображено відпустку.

Юля
Юля
1 рік назад

Добрий день.Чоловік працює за умове про праце, його роботодавець не хоче виплачувати за урлоп після звільнення?

Юля Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Юля

Юля чоловікові з договором можна звернутися до Трудової інспекції. Якщо має – змусять виплатити, ще й покарають.

Жанна
Жанна
1 рік назад

Я можу по закінченні річної візи вимагати від роботодавця компенсацію за невикористання відпустку і роботодавець зобов’язаний виплатити мені?

Юля Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Жанна

Жанна якщо Ви не відгуляли відпустку, то при звільненні має право вимагати компенсацію.Але роботодавець має також право надати Вам необхідні дні для відпустки.

Оля
Оля
1 рік назад

Була в ужонде прасы, хотіла дізнатися скільки належить іноземцям відпустки, мене відправили до себе у відділ кадрів. Куди мені потрібно йти?

Юля Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Оля

Оля розрахувати конкретні дні відпустки Вам повинен відділ кадрів, але підказати технологію розрахунків можуть і уженде праци.

Света
Света
1 рік назад

Мій стаж в Україні 27 років, у Польщі 2,5 року. Скільки днів відпустки мені положенно і в яку інспекція звернутися в Польщі?

Юля Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Света

При стажі понад 10 років, Ви маєте на 2,17 дні відпустки за кожний відпрацьований місяць,год.

Саша
Саша
1 рік назад

Добрий день.А відпустка на умове про праце як оплачується? Нетто або брутто?

Юля Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Саша

Саша оподатковується будь-який вид доходу.

Борис
Борис
1 рік назад

Скільки я повинен був отримувати помісячно, працюючи в Польщі з 22.03.19 за 05.06.19 включно з UMOWA O PRACE зі ставкою 2350 зл брутто?Скільки повинні виплатити за невикористану відпустку?

Юля Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Борис

Борис у загальних рисах за місяць (при стажі не менше 10 років) покладено 1,67 днів відпустки. У Вашому випадку – близько 4 днів. Оплачується день відпустки так само як і робочий 8-годинний. При відрядній роботі — по середньому. З цього і рахуйте.

Ира
Ира
1 рік назад

Залишилося 14 невикористаних днів урлопа. Скоро закінчується умова про праци і я буду оформляти нову умову про праци. Чи можу я використовувати неотгулявшие 14 днів(за старою умове) до кінця поточного року,маючи вже нову умову про праци?

Юля Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Ира

Ира якщо все буде оформлено як продовження договору, то збережеться. Якщо як припинення одного (звільнення) і оформлення нового (нове працевлаштування), то при закритті попереднього потрібно компенсувати неотгуленное або відгуляти.

Юля
Юля
1 рік назад

Доброго дня.Я чула що для працівників закінчили ВУЗ, нараховується за 3 дні відпустки на місяць. Це правда?

Юля Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Юля

Юля я вперше про це чую. Знаю, що роки навчання в стаж зараховуються особливим чином. Але про більшу кількість днів – нічого не можу сказати.