lifecell +38(093)-726-52-35

MTS +38(066)-726-52-35

kyivstar +38(098)-786-79-18

ПМЖ Польщі / Корисно знати / Tax Free в Польщі (такс фрі)
Tax Free в Польщі (такс фрі)

Tax Free в Польщі: визначення поняття і способи повернення коштів

Такс фрі в Польщі. Купівля товарів за кордоном зазвичай обумовлена одним з двох факторів: дефіцит або вигода. Справа в тому, що в першому випадку конкретний товар просто відсутній на полицях магазинів в рідній країні і, щоб його дістати, треба їхати за кордон.

Зі статті Ви дізнаєтесь:
Що таке Tax Free в Польщі?
Який відсоток VAT в Польщі?
Які існують способи повернення ПДВ?
Програма Tax Free діє у всіх польських магазинах?
Кожен іноземець може скористатися Такс Фрі?
Що потрібно знати, щоб повернути податок самостійно?
Які переваги і недоліки компенсації VAT в магазині?
Як здійснити повернення грошей за дорученням?
Які нюанси необхідно врахувати, щоб успішно пройти кордон?
Вигідно співпрацювати з Global Blue?
Скільки чекати на повернення коштів?
Висновки

У другому випадку ціна на товар в довколишній країні може бути дуже вигідною, і жителі прикордонної території з задоволенням їдуть туди закуповуватися. Останнім часом українці часто купують дорогі товари в Польщі, проте не всі знають, що частину витрачених грошей можна повернути. Вся справа в програмі Tax Free. Саме про неї ми і поговоримо в цій статті, щоб розібратися в самому понятті і зрозуміти, як працює ця система.

Що таке Tax Free?

Tax Free-це програма, яка дозволяє іноземцю повернути частину грошей (VAT), витрачених на купівлю того чи іншого товару.

Що таке Tax Free?

VAT це податок, який додається до вартості кожного товару. Всі зібрані податки в подальшому витрачаються на забезпечення окремих категорій громадян. Наприклад, з них виплачують пенсії і пільги. І тут випливає логічне запитання: якщо VAT спрямовані на забезпечення громадян іншої держави, то чому іноземець повинен їх сплачувати, якщо він вже платить податки в своїй рідній країні?

Саме для цього й існує програма Tax Free, з якою іноземний громадянин може компенсувати свої витрати на податок (VAT).

Який відсоток VAT в Польщі?

Єдиного відсотка ПДВ на всі товари у Польщі не існує. Він постійно змінюється і відрізняється для кожної категорії продукції:

 • Продовольчі товари та друковані матеріали – 5%
 • Тропічні ласощі та дитяче харчування – 8%
 • Товари для будинку, меблі, посуд, одяг, взуття, парфумерія, алкоголь, шоколад і дитячі іграшки – 23%

Ставка ПДВ вказується в товарному чеку, і чим вона більше, тим більше грошей зможе повернути покупець. Тому рекомендуємо вибирати товари з найбільшим відсотком податку.

Який відсоток VAT в Польщі?

Нижче ми наведемо приклад, щоб наочно пояснити, як вираховується VAT.

Припустимо, іноземець купив в Польщі брендові туфлі, вартість яких 3150 PLN. Відсоток податку з цієї категорії – 23%. Тобто, 3150:100*23=724.5 PLN – розмір компенсації.

Однак не завжди можна розраховувати на стовідсоткове повернення податку. Існують певні нюанси, одним з яких є спосіб компенсації.

Які існують способи повернення ПДВ?

На даний момент можна вибрати тільки один з двох доступних способів повернення податку:

 1. Стовідсоткове повернення. Тобто, розмір компенсації буде прямо пропорційним розміру VAT. Суттєвим недоліком можна назвати лише те, що для завершення процедури повернення коштів необхідно буде повертатися у Польщу або навіть в той же магазин, в якому була здійснена покупка. Звичайно, якщо іноземець часто їздить отоварюватися за кордон, то для нього це не стане проблемою. Однак при здійсненні разової покупки, такий спосіб, мабуть, не найраціональніший.
 2. Повернення з допомогою глобального оператора. У Польщі таким оператором є Global Blue. Співпрацюючи з цією компанією, загальна компенсація буде повною, але оператор відніме відсоток за свої послуги. Тому іноземець отримає меншу суму, ніж при самостійному повернення коштів. Часто комісія Global Blue може досягати 45%. Однак покупцеві не доведеться повертатися в той же магазин, де була здійснена покупка. А це може бути величезним плюсом для тих, хто не їздить у Польщу часто.


Як бачимо, у кожному з цих способів є свої плюси і мінуси. Тому рекомендувати якийсь один з них буде неправильно і нелогічно. Вибирати потрібно виходячи з того, який відсоток компенсації хоче отримати іноземець, і чи є у нього можливість повторно приїхати в Польщу.

Програма Tax Free діє у всіх польських магазинах?

Програма Tax Free діє у всіх польських магазинах?

Ні, не кожен магазин в Польщі працює за програмою Tax Free. Саме тому дуже важливо звертати на це увагу перед покупкою будь-якого дорогого товару. Інакше отримати повернення коштів не вийде. Інформація про Tax Free зазвичай розміщується на вивісках біля магазинів і на касах. Але самим надійним способом дізнатися, чи працює даний магазин з Tax Free – це проконсультуватися з його працівниками.

Кожен іноземець може скористатися Такс Фрі?

Немає. Для компенсації VAT покупець повинен:

 • Не бути працевлаштованим в Польщі;
 • Не мати ВНЖ або ПМЖ;
 • Вивезти придбаний товар з території Польщі протягом трьох місяців;
 • Не бути біженцем;
 • Не бути резидентом РП;
 • Подати документи на компенсацію протягом перших семи місяців після покупки.


Важливо враховувати, що для можливості повернення грошей, сума покупки повинна бути не менше 300 PLN.

Що потрібно знати, щоб повернути податок самостійно?

Найкращим рішенням буде консультація з працівником магазину, в якому купується товар. Справа в тому, що кожен магазин, що працює з Tax Free, може вводити власні умови повернення. Тому, щоб не упустити шанс компенсації, потрібно врахувати і виконати всі правила.

Однак є моменти, які є основними і незмінними. Один з них – це грамотне оформлення чека на покупку. Співробітник магазину зобов’язаний видати спеціальну квитанцію Tax Free, в якій буде вказана наступна інформація:

 • Дані і печатку магазину;
 • Прізвище, ім’я та по батькові покупця;
 • Номер та серія закордонного паспорта;
 • Адреса проживання або прописки;
 • Назва купівлі та її ціна;
 • Дата придбання товару;
 • Підпис продавця і покупця.

Дана квитанція може бути надрукована або заповнена продавцем вручну. Це не впливає на її актуальність. Іноземцю необхідно уважно звірити всю інформацію, яка вказана у квитанції. У разі розбіжності хоча б однієї цифри або букви повернути гроші буде неможливо.

Також продавець повинен прикріпити до квитанції Tax Free касовий чек. Дані про купівлю в цих двох документах повинні бути ідентичними.

До в’їзду на батьківщину товар рекомендується не розкривати і не відривати від нього бирки. Недотримання цього правила може спричинити за собою тривалий огляд і додаткові запитання від митників.

Які переваги і недоліки компенсації VAT в магазині?

На сьогоднішній день, повернення коштів через магазин є найбільш популярним способом компенсації. Однак необхідно враховувати всі плюси і мінуси даного методу.

Які переваги і недоліки компенсації VAT в магазині?

Недоліки:

 • Потрібно назад приїжджати в даний магазин;
 • Може виявитися, що магазин, в якому планувалася купівля, не працює за програмою Такс Фрі;
 • Робота за такими умовами, які вводять в оману покупців. Наприклад, в магазині можуть відкрити точку Global Blue. Тобто, іноземець все одно буде платити комісію.

Переваги:

 • Висока ймовірність стовідсоткової компенсації податку;
 • Отримання грошей на місці;
 • Бонуси, якими магазини заохочують покупців;
 • Можливість повернення ПДВ за дорученням.

Як здійснити повернення грошей за дорученням Tax Free в Польщі?

Для того щоб скористатися цим способом, необхідно мати надійних друзів, які перебувають на території РП. Покупцеві потрібно лише написати довіреність, яку навіть не потрібно нотаріально завіряти. Завантажити бланк довіреності можна тут. Важливо заповнити його грамотно, без єдиної помилки. Разом з цим документом необхідно буде показати в магазині: скан-копію закордонного паспорта покупця, квитанцію Такс Фрі, товарний чек, і паспорт довіреної особи.

Які нюанси необхідно врахувати, щоб успішно пройти кордон?

По-перше, підготовка та правильне заповнення квитанцій і чеків. На кордоні необхідно буде показати ці документи, щоб прикордонник поставив спеціальну печатку. Без неї не можна буде компенсувати VAT.

По-друге, іноземцю необхідно переконатися, що він знаходиться в спеціальній черзі Такс Фрі. Тільки пройшовши її можна отримати спеціальну печатку і підпис митника в чек.

По-третє, отримати печатку в квитанції слід ПЕРЕД проходженням транспортного контролю. В іншому випадку про повернення податку доведеться забути.

Вигідно співпрацювати з Global Blue?

Вигідно співпрацювати з Global Blue?

Як вже згадувалося вище, Global Blue це компанія, яка допомагає повертати ПДВ іноземцям, які не бажають займатися цим питанням самостійно.

Покупець витрачає мінімум сил і нервів, і отримує компенсацію в короткі терміни. Недоліком співпраці з оператором можна назвати лише те, що йому доведеться віддати частину відшкодованих коштів. Точну цифру назвати важко, так як розрахунок залежить від багатьох факторів.

Як приклад, згадаємо раніше наведену ситуацію з купівлею брендових туфель, вартістю 3150 PLN. Якщо займатися компенсацією самостійно, то вдасться повернути 724.5 PLN, а через Global Blue – 420 PLN. Тобто, за послуги оператора доведеться заплатити 304.5 PLN.

Скільки чекати на повернення коштів Tax Free в Польщі?

Однозначну відповідь на це питання дати не можна. Все залежить від того, яким способом покупець хоче повернути гроші:

 • В магазині. Для цього необхідно повернутися туди, де був куплений товар. При собі потрібно мати квитанцію з печаткою митної служби, товарний чек і посвідчення особи. ПДВ відшкодовується готівкою прямо в магазині.
 • На кордоні. Розгляд заявок ведеться в порядку живої черги. Необхідно мати при собі ті ж документи, що і при зверненні в магазин. На сьогоднішній день, пункти на кордоні все частіше замінюються точками Global Blue. Тому велика ймовірність, що платити комісійні все одно доведеться.
 • У відділеннях Global Blue. Очікувати виплату доведеться від одного до чотирнадцяти днів. Відшкодування можливе готівкою або на картку, в залежності від суми.
 • поштою. Для цього в Global Blue необхідно надіслати лист зі всіма документами. Відповідь прийде нескоро. Зазвичай це займає кілька місяців. Також цей спосіб дуже ризикований в плані того, що якщо лист десь загубиться, то повернути гроші не вийде. Адже всі документи будуть безповоротно втрачені.


На наш погляд, перший і третій варіанти є найбільш раціональними. Якщо покупець періодично їздить в Польщу по особистих справах, то можна самостійно заїхати в магазин і отримати компенсацію. В іншому випадку – краще відправитися в відділення Global Blue. Це дозволить зберегти час і отримати непогану суму повернення.

Висновки

Скористатися програмою Такс Фрі абсолютно нескладно, особливо якщо була здійснена велика покупка і сума компенсації може бути досить великою. Ми рекомендуємо не втрачати таку можливість. Адже повернуті гроші можуть послужити першим внеском для реалізації вашої заповітної мрії!

З цією статтею так само цікавляться:

Як повернути податки сплачені в Польщі Які документи потрібні українцю для в'їзду в Польщу по безвізу? Скільки коштують продукти харчування в Польщі
Як повернути податки сплачені в Польщі Які документи потрібні українцю для в’їзду в Польщу по безвізу? Скільки коштують продукти харчування в Польщі

Якщо залишилися питання пишіть їх в коментарях, із задоволенням відповімо! Вдалих і безпечних поїздок.

О программе Константин - визовый специалист

Помощь в оформлении документов для визы в Польшу, оформим все документы: Приглашение, страховка, анкета Звоните: 0937265235, 0667265235, 0987867918 на всех номерах есть вайбер. Визовый специалист, работа в визовой сфере 7 лет, большой опыт в подготовке документов для рабочих виз.

Смотрите также

Польща продовжила безвиз через карантин

Польща продовжила безвиз через карантин

Оцените запись Польща продовжила безвиз через карантин Польща продовжила безвиз через карантин — це саме …

Подписаться
Уведомление о
guest
38 Комментарий
Inline Feedbacks
Посмотреть все комментарии
Клава
Клава
1 год назад

 Можливо повернути таксі фрі не виїжджаючи з Польщі?

Юля Визовый специалист
Автор
Ответ для  Клава

Малоймовірно, навіть не з кожним статусом іноземця в Польщі податок буде повернений і на батьківщині.

іма
іма
1 год назад

Добрий день.ВТБ банк, вже не займається поверненням грошей, можете підказати, хто ще може повернути гроші в Луцьку?

Юля Визовый специалист
Автор
Ответ для  іма

На сайті були оновлені пункти повернення tax free в Україні. На жаль, повернення в Луцьку не здійснюється на даний момент. Потрібно їхати в Київ, Львів чи Одесу.

Роза
Роза
1 год назад

 При відвідуванні банку товар потрібно надавати або достатньо документів?

Юля Визовый специалист
Автор
Ответ для  Роза

Товар перевіряється на митниці.

Роман
Роман
1 год назад

 Де я можу отримати ПДВ суму яка повернута за товар в Польщі?

Юля Визовый специалист
Автор
Ответ для  Роман

Отримати гроші можна на митниці при виїзді або в спеціальних пунктах.

Іван
Іван
1 год назад

Покупки здійснював в Італії.Які є компанії крім Глобал Блю? У мене Quick Refund і де в Києві є відділення?

Юля Визовый специалист
Автор
Ответ для  Іван

Іван прочитайте будь ласка уважно статтю

Інга
Інга
1 год назад

У чоловіка є карта годинного побуту на 1 рік, він може зробити Тах free чи ні?

Юля Визовый специалист
Автор
Ответ для  Інга

Інга,теоретично при ПМЖ не можна, при ВНП можна, але практика показує, що Tax Free іноді отримують по обох документів.

Олег
Олег
1 год назад

Право на отримання Tax Free втрачається, якщо є робоча віза типу D (180/360)?

Юля Визовый специалист
Автор
Ответ для  Олег

Немає звичайно ж,це право є у всіх іноземців.

Толя
Толя
1 год назад

На яку суму можна оформити TaxFree?

Юля Визовый специалист
Автор
Ответ для  Толя

Мінімум одного чека – 200 злотих. Максимальна кількість товарних рядків у стандартному бланку Такс Фрі – сім.

Таня
Таня
1 год назад

У мене національна віза,студентська на рік.Можна зробити повернення Tax-free якщо летіти літаком ?

Юля Визовый специалист
Автор
Ответ для  Таня

Ви не резидент РП, а значить маєте право на повернення податку, яким би способом не переміщувалися.

Даша
Даша
1 год назад

Добрий день.Є ліміт суми чека при якій я повинен платити митний податок ?

Юля Визовый специалист
Автор
Ответ для  Даша

Поясніть ви уточнюєте про Такс Фрі або мова про декларування провезення товарів через кордон.

Дмитро
Дмитро
1 год назад

Я буду виїжджати з карти побиту,то мені не оформлять повернення фактури?Тільки турист або гість країни зможе оформити повернення на митниці?

Юля Визовый специалист
Автор
Ответ для  Дмитро

Може нерезидент. Тобто той, хто не платить податки в Польщі.

Міла
Міла
1 год назад

Їхала в автобусі з Польщі, не встигла оформити такс фрі привезли товар додому ,але будемо знову їхати ,що робити везти назад і на зворотному шляху оформити або якщо стоїть штамп у паспорті виїзду вже не вийде?

Юля Визовый специалист
Автор
Ответ для  Міла

Подивіться статтю,в ній описано, як отримати Такс-фрі не на кордоні, а всередині країни

Маша
Маша
1 год назад

Можна направити документи в банк для повернення грошей за чеком Таксфри поштою. Так як спеціально їхати особисто в певний місто немає можливості?

Юля Визовый специалист
Автор
Ответ для  Маша

Все це залежить від банку. Задайте це питання їм на «гарячу лінію».

Юля
Юля
1 год назад

Як бути з такс-фрі в разі повернення на Україну з Польщі через Чехію? Де поставити печатки митниці?

Юля Визовый специалист
Автор
Ответ для  Юля

Юля потрібна відмітка польської митниці.

Валя
Валя
1 год назад

Правда що при наявності робочої візи(пів року, тип D) я не можу оформити tax free?

Юля Визовый специалист
Автор
Ответ для  Валя

Якщо Ви є резидентом і платіть податки в Польщі, то з поверненням Такс Фрі можуть бути проблеми.

Марина
Марина
1 год назад

Добрий день.Можна отримати такс фрі маючи робочу візу типу D і обов’язково провозити всі товари в не розпакованому вигляді?

Юля Визовый специалист
Автор
Ответ для  Марина

По візі можна,але з робочою іноді виникають питання.Упаковка повинна відповідати виду на момент продажу.

Сергій
Сергій
1 год назад

У Польщі їжу на поїзді,купив в магазині ноутбук,оформив всі за тах фрі.

Де я можу отримати митну друк по тах фрі.

Юля Визовый специалист
Автор
Ответ для  Сергій

Всі відмітки повинен поставити прикордонник в поїзді.

Яков
Яков
1 год назад

Лечу з Польщі літаком. Маю бланк Глобал Блю. Після оформлення в аеропорту, де можу отримати гроші і коли?

Юля Визовый специалист
Автор
Ответ для  Яков

Якщо в аеропорту є пункт цієї організації, то на місці. Інакше, по приїзду додому в представництвах.

Яна
Яна
1 год назад

скажіть потрібно повертатися за tах FREE в той же магазин, у тому ж місті або можна звернутися в будь-який магазин тій же мережі?

Юля Визовый специалист
Автор
Ответ для  Яна

Офіційно в той же. Але якщо Вам вдасться поставити необхідні відмітки в іншому, але в межах мережі, то можуть прийняти до розгляду.