Домой / ПМЖ Польщі / Карта Поляка / Як отримати карту поляка

Як отримати карту поляка

Karta polaka для працівника-українця: як отримати і що потрібно знати?

Останнім часом, серед українців, часто обговорюється тема оформлення Карти поляка. Хтось каже, що з її допомогою можна стати громадянином Євросоюзу, а хтось заперечує це. Однак більшість впевнено, що мати Карту поляка це престижно і прагнуть до її отримання. При цьому, як показує практика, люди абсолютно не знають, що конкретно вона дає. У даній статті ми розберемося, що ж таке Карта поляка, в чому її користь для українців і як її отримати.

Зі статті Ви дізнаєтесь:
Для чого потрібна Карта поляка?
Де отримати Карту поляка?
Як почати оформлення Карти поляка?
Які документи допоможуть підтвердити польське походження?
Як оформити Карту поляка для дитини?
Що входить в пакет документів, необхідний для отримання Карти?
Як заповнювати Wniosek?
Що робити, якщо немає документа, що підтверджує польське походження?

Отже, для чого потрібна Карта поляка?

Безсумнівно, цей документ відкриває перед своїм володарем ряд переваг. Найголовніші з них це:

 • Можливість легального працевлаштування в Польщі без отримання Дозволу.
 • Легке і доступне оформлення посвідки на постійне проживання (ПМЖ).

Інші можливості, що надаються власнику Карти поляка в Польщі:

 • Знижка або безкоштовне оформлення візи, строком на рік. Сама віза відкривається конкретно до Польщі, але її дія поширюється по всій Шенгенській зоні.
 • Отримання безкоштовного або пільгового освіти в різних ВУЗах Польщі.
 • Якісне безкоштовне медичне обслуговування, яке можна отримати тільки в Республіці Польща.
 • Відкриття власної фірми або компанії. Оформивши Карту поляка, українець має можливість вести свій бізнес на рівних правах з громадянами Польщі.
 • Пільгові тарифи для покупки квитків на міський транспорт і в музеї.

Найбільш поширена помилка, яку ми зараз розвіємо, стосується отримання польського громадянства власникам Карти поляка. Запам’ятайте, що цей документ НЕ дає українцям можливості для оформлення статусу громадянина Республіки Польща.

В цілому Карта відкриває значні перспективи, однак необхідно буде довести свої польське коріння. Дотримуючись чіткої покрокової інструкції, її отримання не буде коштувати вам великих зусиль. Далі ми розберемося в особливостях і нюансах оформлення цього документа.

Де отримати Карту поляка?

Всі заходи, пов’язані з отриманням Карти, будуть проходити в консульстві. Попередньо необхідно зібрати певний пакет документів, його перелік буде викладено нижче в статті. Найвідповідальнішим і хвилюючим етапом є співбесіда з консулом. На нього треба записуватись заздалегідь. Зробити це можна двома способами: відправивши заявку через сайт E-Konsulat або зателефонувавши по телефону в найближче консульство.

Необхідно враховувати, що всі етапи отримання Карти проходять тільки польською мовою, від запису в консульство до іспиту. Ніякі інші мови не допускаються. Звичайно, високого знання польської ніхто вимагати не буде, але необхідно вміти формулювати свої думки хоча б на побутовому рівні, розуміти питання і вміти відповідати на них. Завчити шаблонні фрази не вийде, так як нерозуміння консула буде очевидним і може спричинити за собою відмову.Краще заздалегідь підтягти своє знання польської мови на курсах або при домашньому вивченні, використовуючи перегляди фільмів і читання книг.

Співбесіда з консулом зазвичай починається з питань про самому претендента, про його особистості і подальші плани. Також кілька питань можуть стосуватися родича-поляка, який є підставою для оформлення Картки.

Основна частина іспиту буде стосуватися історії, культури та географії Польщі. Консул може задавати питання щодо видатних особистостей, важливих дат, розташування тих чи інших пам’яток. Важливо заздалегідь вивчити ці моменти, щоб не отримати відмову в зв’язку з незнанням.

Через кілька днів після співбесіди здобувач отримує відповідь на електронну пошту або по телефону, щодо вирішення консула. Саме консул вирішує, чи успішно здобувач здав іспит, і чи видадуть йому Карту поляка. Якщо відповідь позитивна, то можна відразу ж йти в консульство і отримувати документ. Він дійсний протягом 10 років, з моменту отримання, для дорослих, або до досягнення ними 19 років дитини.

В оформленні Карти поляка можуть відмовити як з очевидних причин (фальшиві документи, нерозуміння і нездатність відповісти на питання) так і на суб’єктивну думку консула, яке він не зобов’язаний аргументувати. Тому важливо грунтовно підготуватися, підтягнути знання мови, одягнутися в діловому стилі і заздалегідь розкласти документи так, щоб без особливої метушні зуміти відшукати потрібні.

Як почати оформлення Карти поляка?

В першу чергу необхідно знайти і довести свої польське коріння. У разі, якщо здобувач має документи, що підтверджують його польську національність, то більше ніяких доказів не потрібно. Ті українці, які таких документів не мають, повинні відшукати родичів-поляків. Це можуть бути:

 • Батьки (або один з батьків), які є громадянами Польщі або мають польську національність.
 • Бабуся-полька або дідусь-поляк.
 • Прабабусі або прадідуся (підтвердження національності або громадянства необхідно на двох родичів).

Які документи допоможуть підтвердити польське походження?

Для підтвердження польського походження підійдуть такі документи:

 • Запис в графі «національність» в Свідоцтві про народження. В сучасних Свідоцтва, які видаються на території України цієї графи немає, а ось під час СРСР була. Тому даний варіант підходить тільки для людей, народжених до 1991 року.
 • Атестат або диплом про закінчення навчального закладу на території Республіки Польща.
 • Архівні записи або факти щодо того, що родич був жертвою репресій або брав участь у судових процесах.
 • Виписка з костьольних або актових книг.
 • Підтвердження від громадської організації (польської чи української), що здобувач зробив значний внесок в розвиток польської мови або культури. До уваги приймаються лише ті діяння, тривалість яких не менше трьох років.

Як оформити Карту поляка для дитини?

Отримання Карти поляка для дитини можливо в тому випадку, якщо цей же документ є хоча б у одного з батьків. Від другого з батьків вимагається лише письмова згода. У разі, якщо один з батьків офіційно позбавлений батьківських прав, то його згода не потрібна. Діти молодше 16 років не присутні на співбесіді з консулом, всіма питаннями, замість них, займаються батьки.Але, досягнувши віку 16 років, дитина повинна сам бути присутнім на іспиті і спілкуватися з консулом. Так як, незважаючи на те, що в цьому віці дитина ще неповнолітній, він здатний приймати самостійні рішення. Важливо пам’ятати, що співбесіди з дітьми, також як і з дорослими, проводяться тільки польською мовою. Необхідно заздалегідь підготувати дитину до цього і, можливо, записати на мовні курси.

Що входить в пакет документів, необхідний для отримання Карти?

Коли вдалося знайти документ, що підтверджує польське походження, можна приступати до підготовки всіх інших паперів. Якщо ж не вдалося відшукати цей документ — не впадайте у відчай. Далі ми розповімо, як оформити Карту поляка без нього. А поки повернемося до переліку документів, які потрібно подавати в консульство:

 • Анкета для отримання Карти поляка (по-польськи називається Wniosek).
 • Внутрішній паспорт громадянина України.
 • Закордонний паспорт.
 • Фотографія (формат такої ж, як на візу), яку необхідно вклеїти у Wniosek.
 • Документ, що підтверджує польське коріння.

Необхідно надати оригінали внутрішнього і закордонного паспортів, а також документа, що підтверджує польське коріння. У консульство здаються тільки копії, а оригінали залишаються на руках у претендента.

Для перестраховки можна взяти з собою кілька додаткових фотографій і чисті бланки, щоб, в разі виявлення помилки, можна було негайно все виправити.

Як заповнювати Wniosek?

Про всі деталі заповнення бланка зазвичай розповідають в консульстві. Однак краще бути заздалегідь підготовленим і знати деякі нюанси:

 • Не потрібно заповнювати всі пункти поспіль. Деякі з них призначені для заповнення консульським відділом.
 • Заповнювати анкету потрібно тільки польською мовою. Винятком є графа ПІБ, в яку потрібно вписувати дані так, як зазначено в закордонному паспорті.
 • Кожну букву або цифру необхідно вписувати в окрему клітинку.
 • Підпис повинна розташовуватися в відведеному для неї поле і не виходити за його межі.

Що робити, якщо немає документа, що підтверджує польське походження?

Як показує практика, відсутність документів найчастіше означає лише одне — претендент не зміг їх знайти. Так, не у кожної людини знайдеться стільки часу і сил, щоб обійти необхідні польські архіви і в підсумку зуміти знайти потрібні папери. Для цих цілей давно існують професійні компанії, які знають, що потрібно для отримання Карти поляка і де це можна знайти. Природно, їх послуги платні, але, звертаючись до досвідчених фахівців, можна в рази заощадити нерви і час.

Навіть якщо відшукати документи не вдасться, то не варто засмучуватися. Існує ще два способи вирішення цієї проблеми:

 1. Пам’ятайте про трирічний внесок у розвиток польської культури? Ніколи не пізно почати, навіть якщо до цього ви ніколи не займалися громадською діяльністю. Дізнайтеся, де і як можна почати допомагати польським меншин в вашому місті. Можливо, це стане першим кроком до подальшого отримання Карти поляка.
 2. Є компанії, які продають «псевдо-родоводи». Ця процедура не займає багато часу, є досить комфортною, так як не вимагає від претендента особливих зусиль, і спрямована на стовідсотковий позитивний результат, адже фахівці точно «знайдуть» польське коріння навіть там, де вони відсутні. З мінусів можна виділити ціну (близько 3000 євро) і явне порушення закону (адже цей документ є підробкою, хоч і дуже якісної). Вибираючи цей варіант потрібно розуміти, що якщо консул виявить неправдиві дані в документах, то піде негайний відмову у видачі Карти. Якщо ж її все-таки видадуть, а після виявиться, що це підробка документів — власника тут же депортують з Польщі.

Беручи до уваги всі деталі і нюанси, заповнюючи документи без помилок, здобувач з великою ймовірністю отримає Карту поляка. Потрібно бути ввічливим з консулом, чітко і без запинок відповідати на питання, щоб ще більше збільшити свої шанси. Виконуючи всі ці пункти, отримання Карти поляка не здаватиметься таким складним і виснажливим справою. А в підсумку ви отримаєте переваги життя в Польщі поряд з корінними поляками. Вам буде доступна якісна медицина, відмінні рівень освіти і відкриті кордони з країнами Шенгенської угоди. Суцільні плюси, варто лише докласти трохи зусиль.

З цією статтею так само цікавляться:

Навчання в Польщі з картою поляка? Як отримати карту поляка без польських коренів Karta polaka для дітей, які не досягли 18 років

Якщо залишилися питання пишіть їх в коментарях, із задоволенням відповімо! Вдалих і безпечних поїздок.

Смотрите также

Вопросы, которые задает консул на собеседовании для получения карты поляка

Питання, які задає консул на співбесіді для отримання карти поляка

Питання, які задає консул на співбесіді для отримання карти поляка Отже, ви зібрали всі необхідні …