ПМЖ в Польщі / Здоров'я / Декретна відпустка в Польщі
Декретна відпустка в Польщі

Тривалість декретної відпустки в Польщі для іноземок

Декретна відпустка в Польщі — народження дитини,  це завжди довгоочікуваний, хвилюючий момент для матері. Живучи і працюючи в Україні, ми чудово розуміємо, на яку компенсацію розраховувати, на якому терміні йти в декретну відпустку і як довго він триває. Але що робити, якщо жінка перебуває у Польщі на роботі? Має такі ж права, як полячки, або доведеться повертатися на батьківщину для пологів? Про все це ми поговоримо в сьогоднішньому матеріалі.

Зі статті Ви дізнаєтесь:
Хто має право піти у декретну відпустку в Польщі?
Як себе убезпечити?
З якого терміну вагітності починається декретна відпустка
Відпустка по вагітності та пологах: Urlop macierzyński
Відпустка для батьків: Urlop rodzicielski
Відпустка по догляду: Urlop wychowawczy
Батьківська відпустка: Urlop ojcowski
Декрет для непрацюючих
Що потрібно зробити для оформлення декретної відпустки
Етап 1. Повідомити наймача про свої наміри
Етап 2. Оформити відпустку
Етап 3. Пологи і декрет
Загальна інформація про виплати на дитину
Підсумки

Хто має право піти у декретну відпустку в Польщі?

Перш, ніж говорити про саму відпуску, потрібно детальніше зупинитися на тому, хто ж має на неї право. Щоб безкоштовно скористатися можливостями страховки і отримувати подальші виплати, мати повинна:

 • Мати легальне працевлаштування за умове про праце;
 • Мати страховий поліс. Якщо сама вагітна не має страховки, вона може бути вписана в поліс чоловіка або батька, який проживає з нею в одному місці;
 • Працевлаштування може бути на підставі умовы о дзело або злецения, але момент декретної відпустки має бути чітко прописаний в договорі. Автоматично такі послуги не надаються і при неявці співробітниці на роботу внаслідок пологів такий договір може бути розірваний роботодавцем в односторонньому порядку. Інспекція з праці ніяк не впливає на такі контракти, адже вони підпадають під цивільне законодавство. Компенсація ZUS може бути, адже швидше за все внески сплачувалися. Але от подальші виплати від наймача і тим більше збереження робочого місця навряд чи будуть здійснюватися, якщо вони не прописані в договорі.

БЕРЕМЕННОСТЬ В ПОЛЬШЕ | ИНФОРМАЦИЯ 2018/2019БЕРЕМЕННОСТЬ В ПОЛЬШЕ | ИНФОРМАЦИЯ 2018/2019

Як себе убезпечити?

Найпростішим кроком для жінки буде, звичайно ж, робота з умове о праце. Ви маєте право попросити наймача підписувати саме такий контракт. Але це ще не означає, що він піде вам на поступки, адже найчастіше для роботодавців це менш вигідні умови надання роботи і він може відмовити вам у цьому. Так ви можете зовсім залишитися без роботи.

Другий варіант – це попросити включити в контракт умову о дзело або злецения пункт про декретну відпуску. Знову ж таки, наймач залишає за собою право відмовити вам в цьому, але спробувати варто. Тим більше, якщо ви плануєте вагітність в осяжному майбутньому.

Третій варіант – звернення до суду. Бувають випадки, коли суд визнає роботи, які виконувала жінка, відповідними умове про праце. Таким чином, на роботодавця лягає така ж відповідальність. Але що означає це формулювання про відповідність роботи? Це означає, що фактично виконувалися такі умови:

 1. Робота виконується під керівництвом наймача;
 2. На території наймача;
 3. У час, вказаний наймачем.


От і все. Фактично, це практично кожна робота, на яку ходять українці в Польщі. Якщо жінка працює кухарем у кафе з 10.00 до 20.00 під безпосереднім керівництвом наймача або його представника, то незалежно від типу укладеного трудового контракту, він прирівнюється до умова о праце. Тому, якщо ви відчуваєте в собі сили та бажання доводити свою правоту в судовому порядку, у вас є всі шанси відсудити для себе і виплати, і оплачувану декретну відпустку. А якщо сил немає, то можна залучити професійних адвокатів, які вам у цьому допоможуть. Адже на кону стоїть немаленька сума.

З якого терміну вагітності починається декретна відпустка

Якщо жінка відчуває себе добре, то вона йде в декрет по стандартним розрахунками мінімум за 6 тижнів до дати пологів, встановленої лікарем. Якщо на будь-якому з етапів стан вагітності жінки погіршується, вона може взяти листок непрацездатності, який оплачується в розмірі 100% окладу. Це може відбуватися в будь-який період на невизначену кількість днів. Головне, щоб все проходило під наглядом лікаря і підтверджувалося документально.

Декретна відпустка в Польщі

Жінка також має право просити роботодавця про те, щоб їй надали більш зручні умови праці або давали менш складну роботу. Але це вже за домовленістю і на розсуд наймача. Але, як показує практика, начальство охоче йде на поступки.

Відпустка по вагітності та пологах: Urlop macierzyński

Відмінною рисою такого urlop’a є те, що чим більше дітей народжується, тим його тривалість більша. Наприклад:

 • При народженні однієї дитини – 20 тижнів;
 • Двох – 31 тиждень;
 • Трьох – 33 тижні;
 • Чотирьох – 35 тижнів;
 • П’ятьох і більше – 37 тижнів.


Щоб не плутатися в цифрах, далі ми будемо розглядати на прикладі народження однієї дитини. Законом передбачено, що у разі смерті дитини терміни будуть меншими, а при народженні дитини-інваліда навпаки збільшуються. Але це окремі випадки, які треба розглядати окремо. Ми ж будемо говорити про успішні пологи одного малюка.

Відпустку для батьків: Urlop rodzicielski

Декретна відпустка в Польщі


Якщо батькам додатково потрібна відпуста, вони можуть взяти Urlop rodzicielski. Але це не обов’язково, цілком можна від неї відмовитися. Загальна тривалість відпустки не повинна перевищувати 32 тижні при народженні одного малюка і 34 тижні при народженні двох і більше і може бути розбита на кілька частин. При цьому важливо відзначити, що частину відпустки може взяти і батько. При поділу відпустки на частини важливо взяти за один раз не менше 16 тижнів, решту можна дробити меншими частинами.

Відпустка по догляду: Urlop wychowawczy

У ряді випадків зустрічається невелика плутанина в питаннях, пов’язаних саме з цією відпусткою. Вважається, що в неї включені всі види відпусток, пов’язані з вагітністю і пологами. Тривалість Urlop wychowawczy становить максимум 36 місяців.

Відпустка по догляду: Urlop wychowawczy

Стандартні оплачувані відпустки становлять: по вагітності (від 20 тижнів) і по догляду (від 32 тижнів). Відпустка по догляду може бути продовжена таким чином, щоб загальна тривалість всіх відпусток не була більше 36 місяців. Наприклад, 20+32 тижні = 52 тижні або сумарно один рік. При цьому на 2 роки можна ще продовжити. При продовженні оплачуваних відпусток виплати вже не нараховуються. Це безсумнівно — мінус. Але плюс полягає в тому, що за жінкою зберігається її місце роботи. Роботодавець не має права її скоротити або звільнити. А якщо в період декрету зарплати піднялися, то жінці повинні перерахувати її оклад.Таким чином, можна спокійно займатися дитиною і бути впевненою, що твоє місце роботи за тобою збережеться, та ще й зарплату збільшать.

Батьківська відпустка: Urlop ojcowski


Як говорилося вище, в батьківську відпустку може піти не тільки мама, або розділити з татом відведений період. Головне, щоб мінімум 14 тижнів відводилося для матері. При поділі декрету з батьком загальна тривалість залишається такою ж.

 Декретна відпустка в Польщі для батька

Декрет для непрацюючих


Здавалося б, що суперечить формулювання, але часто нам ставлять це питання. Якщо я не працюю, чи можу я піти в декрет? Саме поняття відпустки на увазі, що є робота і в ній потрібна перерва. Тому, в класичному розумінні звичайно ж не може. Але, якщо є поліс обов’язкового медичного страхування у жінки або її чоловіка, то виплати, звичайно ж, будуть.

Декретна відпустка в Польщі — що потрібно зробити для оформлення відпустки

Отже, передбачувані терміни пологів вже визначені і настає момент оформлення декрету. З чого ж почати?

Що потрібно зробити для оформлення декретної відпустки Декретна відпустка в Польщі

Етап 1. Повідомити наймачеві про свої наміри


Жінка-працівниця може повідомити роботодавця про свою вагітність на будь-якому з її етапів. Закон не зобов’язує це робити тоді, коли вона про це дізналася. Але якщо дивитися з точки зору вигоди, то краще це зробити відразу. Адже так ви зможете розраховувати на більш легкі умови праці і якщо раптом знадобиться лікарняний, наймач вже буде знати його причину. Ну і, звичайно ж, якщо ви хочете зберегти своє становище в таємниці, поширюватися про це зовсім не обов’язково.

Етап 2. Оформити відпустку

І якщо з оповіщенням про вагітність строгих термінів немає, то з оформленням відпустки є. Зробити це потрібно не пізніше, ніж через 2 тижні після появи малюка на світ. Інакше, розмір компенсації буде знижений і становить лише 80% від зарплати. Якщо ж все зробити вчасно – то залишиться 100%.

Заповнити заяву можна на ресурсі. Якщо ви робите це до пологів, то також прикладаєте довідку від гінеколога, в якій вказана орієнтовна дата пологів. Якщо ви берете лише частину, то вказуєте саме її. На наступний період заяву потрібно писати окремо. Якщо батько хоче взяти частину відпустки, то він сам пише заяву на своє ім’я.

Етап 3. Пологи і декрет


Якщо все пройшло успішно, то мама і малюк насолоджуються життям і ростуть здоровенькими. Якщо виникають якісь проблеми, то це вже тема іншої статті.

Декретна відпустка в Польщі — загальна інформація про виплати на дитину

Декретна відпустка в Польщі - Загальна інформація про виплати на дитину

Не існує стандартних цифр, які можна чітко привести в таблиці для вичерпного розуміння картини. Все залежить від багатьох факторів. Можемо лише сказати про деякі моменти:

 1. За умови оформлення Urlop macierzyński і Urlop rodzicielski як єдинї відпустки, нараховується всього 80% від зарплати жінки.
 2. У випадку, якщо спочатку жінка бере Urlop macierzyński, то виплачують 100% від зарплати. Але якщо далі слід Urlop rodzicielski, то лише 60%.
 3. Не важливо, хто з батьків бере відпустку – розмір виплат від цього не змінюється.


Також у Польщі існує велика кількість державних соціальних програм, спрямованих на підтримку матері і дитини. Приміром, одноразово виплачується допомога в розмірі 1000 PLN для малозабезпечених сімей. Щороку кількість програм тільки зростає, тому необхідно дізнаватися в момент пологів по конкретному Воєводству.

Підсумки

Якщо радість материнства застала вас в Польщі, не впадайте у відчай. Держава допоможе вам не тільки з медичної точки зору, але і соціальними виплатами, можливістю декретної відпустки, підтримку молодої сім’ї. Працюйте, народжуйте дітей і виховуйте їх гідними громадянами своєї країни.

Декретна відпустка в Польщі — з цією статтею також цікавляться:

Чи можуть іноземці, що працюють в Польщі, піти в оплачувану відпустку? Karta polaka для дітей, які не досягли 18 років: хто займається оформленням і на кого видається? Що потрібно знати про народження дитини в Польщі для українців
Чи можуть іноземці, що працюють в Польщі, піти в оплачувану відпустку? Karta polaka для дітей, які не досягли 18 років: хто займається оформленням і на кого видається? Що потрібно знати про народження дитини в Польщі для українців

Декретна відпустка в Польщі. Якщо залишилися питання — пишіть їх в коментарях, із задоволенням відповімо! Вдалих і безпечних поїздок. Бажаємо щасливої роботи, дякуємо за звернення! 

О программе Константин - визовый специалист

Помощь в оформлении документов для визы в Польшу, оформим все документы: Приглашение, страховка, анкета Звоните: 0937265235, 0667265235, 0987867918 на всех номерах есть вайбер. Визовый специалист, работа в визовой сфере 7 лет, большой опыт в подготовке документов для рабочих виз.

Смотрите также

Все про код 95

код 95

4.9 / 5 ( 15 голосов ) Все про код 95 У країнах Євросоюзу прийнято …

Подписаться
Уведомление о
guest
42 комментариев
Inline Feedbacks
Подивитися всі коментарі
Наталя
Наталя
3 місяців назад

Вакансії на зараз для жінок

Привіт, може хто підказати з власного досвіду, які зараз вакансії є для жінок і перевірені агентства з працевлаштування. Дуже потрібно !!!! Є діюча віза

Віктор
Віктор
Відповідь для  Наталя
3 місяців назад

Зараз для вас дуже мало вакансій ..

Наталя
Наталя
Відповідь для  Віктор
3 місяців назад

знаю

Віктор
Віктор
Відповідь для  Наталя
3 місяців назад

Чому?

Ірина
Ірина
Відповідь для  Віктор
3 місяців назад

Багато відгуків що вони обіцяють одне, а коли приїжджаю туди віддають Вас другим фірмам ….

Тетяна
Тетяна
Відповідь для  Наталя
3 місяців назад

Агентство «Перша віза» перевірено на собі, дуже вдячна їм. Працюю в Польщі 2 міс.

Наталя
Наталя
Відповідь для  Тетяна
3 місяців назад

Дякую!

Юлія
Юлія
Відповідь для  Тетяна
3 місяців назад

Добрий вечір! ВІД першої візи везли групою або самі добиралися? Дякуємо!

Марія
Марія
4 місяців назад

Хто з українців народжував в Польщі?

Карина
Карина
4 місяців назад

Умови роботи
Чи варто їхати на роботу в Угорщину, поділіться враженнями, будь ласка

Alex
Alex
Відповідь для  Карина
4 місяців назад

А чи варто сидіти в Україні?)))

Карина
Карина
Відповідь для  Alex
4 місяців назад

Спасибі за відповідь))
Згодна))

Тарас
Тарас
Відповідь для  Карина
4 місяців назад

Навіщо? Краще їдьте до Чехії. У вас знайомі в Мадярії?

Карина
Карина
Відповідь для  Тарас
4 місяців назад

Ні, немає знайомих
Я була в Чехії, то вона мені «не зайшла»)) і кілька моїх знайомих там працювали, всім було важко

Тарас
Тарас
Відповідь для  Карина
4 місяців назад

Так? А я в Чехію хочу. Назавжди. Був тричі в Польщі, але залишатися жити там не хочу.

Карина
Карина
Відповідь для  Тарас
4 місяців назад

Я теж в Польщі не хочу))
Хоча, продукти харчування, в порівнянні з Чехією, мені сподобалися більше))
У Нідерландах все добре, і робота до 8:00, і зарплата більша, ніж в Чехії, хоча в Чехії я «впахівала» по 14-16 з нічними змінами, як згадаю, але досить дороге проживання в Нідерландах))
Знаю, що в Угорщині оплата праці невелика, і цікавить побут, якість продуктів і речей))
Я теж шукаю країну для ПМЖ))

Тарас
Тарас
Відповідь для  Карина
4 місяців назад

Ну щасти! Нам обом!)

Карина
Карина
Відповідь для  Тарас
4 місяців назад

100%
Спасибі))

zoyc
zoyc
Відповідь для  Карина
4 місяців назад

Якщо Нідерланди Чехія і Польща вам не сподобалися, то Угорщина і поготів НЕ сподобається. Особисто моя думка.
А чому Нідерланди ні? Ви були там легально?

Карина
Карина
Відповідь для  zoyc
4 місяців назад

Я не сказала, що Нідерланди НЕ сподобалися)) Тільки написала, що дорого по продуктам, робота там була найлегша)) Народ Привітний, дуже доброзичливий))
Думаю, що була досить легально, через польську фірму по А1, нам оформляли номера))

zoyc
zoyc
Відповідь для  Карина
4 місяців назад

Ну а угорська мова вас не бентежить?))))
Думаю, в Нідерландах найкраще. Теж не проти б туди поїхати попрацювати

Карина
Карина
Відповідь для  zoyc
4 місяців назад

Я ж буду працювати серед наших, я так думаю
У Голландії ми працювали з поляками, їх там стільки, скільки українців у Польщі
Ми працювали через українське агентство в Польщі і через польське агентство в Нідерландах Таке собі подвійне обдіралово
Інакше для наших офіційно не можна))

Anna
Anna
Відповідь для  Карина
4 місяців назад

Добрий день а можна кинути номер вашого агентства? Хочу зробити візу.

Карина
Карина
Відповідь для  Anna
4 місяців назад

На жаль, ця фірма в Україні або не існує, або змінили номер і координати, які були в Польщі, теж давно не були в Вайбер))

zoyc
zoyc
Відповідь для  Карина
4 місяців назад

Ну а голландська мова НЕ набагато легше угорської))
Там Гримуча суміш англійської, німецької та французької))

Карина
Карина
Відповідь для  zoyc
4 місяців назад

Ось Німеччина мене вабить, свого часу там було прожито два роки))
Буду чекати слушної нагоди))

Костя
Костя
5 місяців назад

декрет
Що потрібно, щоб жінка пішла офіційно в декрет. Чи можна поїхати в Україну і отримувати декретні кошти

Andrii
Andrii
Відповідь для  Костя
5 місяців назад

Дивно. А навіщо їхати? Тим більше зараз? За умови про праце з першого ж дня як дізналися що жінка вагітна можна йти на лікарняний і отримувати гроші, народити тут повністю безкоштовно і йти в декрет і знову отримувати гроші. А якщо захотілося їхати ну вас ніхто не втримає тільки документи на дитину зробіть в консульстві так і не забудьте що тут до іноземців соціальні служби часто в гості приходять і перевіряють в яких умовах живе дитина. Ну а коли прийдуть а вас немає на місці це вже інше питання)

Наталя
Наталя
Відповідь для  Andrii
5 місяців назад

Офіційно працювати по умові про працю, і, звичайно, можна отримувати гроші на дитину, якщо вони громадяни України.

Андрій
Андрій
Відповідь для  Andrii
5 місяців назад

Це за умови що жінка працювала по умові про працю

Лариса
Лариса
Відповідь для  Костя
5 місяців назад

залишатися краще

Юрій
Юрій
Відповідь для  Костя
5 місяців назад

можна звичайно, якщо працюєте офіційно

Лілія
Лілія
1 рік назад

Доброго вечора!Підкажіть будь ласка в мене складна ситуація, працюю легально в Польщі,карта побиту закінчилась подала на іншу але вже 2 роки чекаю , 4 місяці тому я народила і на даний момент у декреті, отримую декретні .я мати одиночка, хочу повернутись на Україну щоб син трішки підріс . Питання1 ) якщо я покину Польщу чи не буде підстави для відмови у карті побиту 2) чи я отримуватиму декретні? 3) чи мають право мене звільнити з роботи якщо я не на території Польщі 3) чи після декрету зможу я повернутись на роботу з сином. Буду вдячна хоч за якусь інформацію.

Ирина - Визовый специалист
Ирина - Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Лілія
1 рік назад

Це питання до Консульства. Ми такої інформації не маємо, бо як приватна агенція займаємось лише відкриттям робочих віз

Володимир
Володимир
1 рік назад

Доброго дня! Дружина у Польщі працює на Умові Злеценя. Умова закінчується в березні 2020-го року. На той час дружина буде на 5-му місяці вагітності. То при НЕпоновленні договору дружина буде змушена покинути Польщу? І які права, взагалі, має дружина під час вагітності на умові злеценя?

Ирина - Визовый специалист
Ирина - Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Володимир
1 рік назад

Дане питання радимо уточнити в Консульстві

Ира
Ира
1 рік назад

 Добрий день.Должна піти на рік в декрет, але в цей час закінчується карта годинного побиту, як бути?

Юля Визовый специалист
Юля Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Ира
1 рік назад

Ира якщо робоче місце зберігається, і дохід йде, то можете пробувати подавати на нову. Але в цих випадках дуже багато різних нюансів. Краще проконсультуватися з юристом за місцем перебування.

Ольга
Ольга
1 рік назад

Підкажіть скільки місяців досить пропрацювати по умів про праце для отримання виплат до і після пологів?

Юля Визовый специалист
Юля Визовый специалист
Автор
Відповідь для  Ольга
1 рік назад

Ольга досить місяць, але на момент сповіщень роботодавця про вагітність договір повинен бути чинним.

Анна
Анна
1 рік назад

 На якій підставі я маю право на 6-й тижневий урлоп перед пологами? Моя ксеньгова каже що такого немає.

 І якщо все ж таки вдасться піти на нього і поїхати народити на батьківщині, представлений пшесенгли переклад акту уродзеня стане приводом для продовження безперервних виплат?

Ярослава
Ярослава
Відповідь для  Анна
1 рік назад

Теж цікавить відповідь на це питання! Напишіть і мені будь ласка.