Декретна відпустка в Німеччині
4.9/5 - (9 голосов)
Декрет для українок в Німеччині: як оформити та на який термін можна розраховувати?

Декретна відпустка в Німеччині — приїжджаючи на роботу в країни Євросоюзу, працівники зазвичай наперед планують тривалість своєї трудової діяльності. Але іноді природа бере своє і настає вагітність. Найпростіше, звичайно, кинути роботу і повернутися додому. Але бувають випадки, коли жінка не планує передчасно залишати робоче місце, і навмисно вирішує народжувати дитину в Німеччині. Адже, з одного боку, висококласне медичне обслуговування, з іншого — наявність страховки, яка покриє витрати. Суцільні вигоди. Але що робити з декретною відпусткою, як його оформити і на який термін — це питання незвіданий для багатьох. Тому, давайте розбиратися в ньому разом.

Зі статті Ви дізнаєтесь:
Права вагітної жінки
Mutterschutz для вагітної
Захист вагітних в Німеччині
Elternzeit для батьків — скільки часу має бути?
Декрет для іноземок: міф чи реальність?
Відпустка по догляду за дитиною для батька
Загальна тривалість декрету в Німеччині
Які існують виплати?
Який розмір виплат покладено батькам-нерезидентам Німеччини
Отримання виплат на дитину
Куди звертатися
Які документи необхідно надати
Підсумки

Права вагітної жінки

 Декретна відпустка в Німеччині


Кожна вагітна жінка в Німеччині має право на декретну відпустку зі збереженням за нею робочого місця. При цьому різні етапи мають на увазі різні виплати.

Mutterschutz для вагітної

Декретна відпустка в Німеччині Mutterschutz для вагітної

Mutterschutz — це час перед пологами, на яке жінка звільняється від роботи. Ще його можна назвати відпусткою або лікарняним. Зазвичай цей період починається за 6 тижнів до призначеної дати пологів. І після появи на світ малюка відпустку триває ще 2 місяці. По закінченню цього терміну жінка не зобов’язана виходити на роботу, просто далі йтиметься вже про інших виплатах.

Виплачує допомогу по Mutterschutz дві організації спільно — це безпосередній роботодавець і страхова компанія. Допомога виплачується в розмірі повної заробітної плати вагітної в Німеччині.

Захист вагітних в Німеччині

Законодавчо затверджено мінімальний термін до пологів, коли жінка повинна повідомити роботодавця про своє становище. Але це лише граничний термін, раніше можна повідомляти в будь-який час. Не обов’язково це має статися тоді, коли жінка дізналася про вагітність. Найчастіше роботодавця доводять до відома після 12-15 тижні. Саме з другого триместру і починають діяти норми щодо захисту материнства.

Відносно вагітної жінки на її робочому місці поширюються такі обмеження:

 • Заборона підняття важких предметів;
 • Збільшена кількість перерв;
 • Не можна працювати на автотранспорті;
 • Відсторонення від роботи на конвеєрі;
 • Заборона на роботу з шкідливими речовинами;
 • І інші умови праці, які можуть нашкодити станом вагітної жінки і її малюкові.

Також існує поняття «комфортне робоче місце». Для кожного це поняття суто індивідуально. Тому жінка може висувати додаткові вимоги до умов праці і часто роботодавці без питань йдуть на поступки. Адже нікому не хочеться судових розглядів. І особливий момент — це індивідуальна непереносимість запахів, температури, умов. Про все це потрібно індивідуально розмовляти з роботодавцем.

Elternzeit для батьків — скільки часу має бути?

Elternzeit для батьків - скільки часу має бути?

У Німеччині існує таке поняття, як Elternzeit. Це час для догляду за дитиною, яке може брати як мама, так і тато. Загальний термін не перевищує 14 місяців. При цьому можна брати мінімум 2 місяці, максимум рік. Elternzeit можна оформляти батькам тільки по черзі до 3-х річного віку дитини. У деяких районах Німеччини цей термін збільшений до 8-річчя.

Якщо ви вирішили, що хочете взяти Elternzeit, то обов’язково повідомте про це свого роботодавця мінімум за 7 тижнів. Порушення цих термінів може призвести до відмови, і роботодавець буде мати для цього всі законні підстави. Тому, приймайте такі рішення заздалегідь і користуйтеся можливістю провести час з дитиною.

Декретна відпустка в Німеччині для іноземок: міф чи реальність?

На щастя, іноземки, що працюють в Німеччині на законних підставах, можуть піти в декрет так само, як і корінні німкені. Але є одна умова — вони повинні мати дозвіл на проживання. Тоді без проблем подаєте документи і йдіть в заслужений декретну відпустку.

Відпустка по догляду за дитиною для батька

Відпустка по догляду за дитиною для батька

Відпустка по догляду за дитиною може брати не тільки мама, але і батько. І це досить поширена практика, яка називається Vaterzeit. Батько має такі ж права, як і мати, тому без проблем оформлює таку відпустку. Умови ті ж — мінімум 2 місяці, максимум — 12. В сумі не більше 14 місяців на двох батьків. Якщо пара знаходиться в розлученні, то терміни діляться трохи інакше. У цьому випадку 12 місяців може брати той з батьків, з яким живе дитина. А 2 місяці — другий батько.

Загальна тривалість декрету в Німеччині

Отже, вище ми прописали різні моменти по батьківському відпустці. Зараз просто коротко консолідуємо цю інформацію:

 1. У відпустку можуть іти обоє батьків, але загальна тривалість не перевищує 14 місяців;
 2. Використовувати його можна до досягнення дитиною 3-річного віку;
 3. Якщо батьки перебувають у розлученні, то тривалість ділиться наступним чином: 12 місяців для того з батьків, з ким живе дитина, 2 місяці — для другого з батьків;
 4. У ряді випадків відпустка продовжується до досягнення дитиною 8-річного віку;
 5. Якщо мама або тато мають статус батька-одинака, то може брати всі 14 місяців самостійно.


Якщо батько не хоче повністю втратити роботу, то можна виходити на неповний робочий день. Можна працювати до 30 годин на тиждень. При цьому частково зберігаються виплати та допомоги на дитину, але батько не втрачає свою кваліфікацію і може додатково заробити кошти. Такий вид зайнятості називається в Німеччині Teilzeitarbeit. І їм користується значна частина молодих батьків.

Які існують виплати?

Декретна відпустка в Німеччині Які існують виплати?

Найцікавіша і хвилююча частина — це виплати на дитину. Які види існують, куди подавати документи і на яку суму розраховувати? Це важливо для всіх батьків. Вище ми вже писали, що виплати по Mutterschut складають 100% від зарплати. Але вони розраховані тільки на 2 місяці після пологів. Далі йдуть зовсім інші посібники.
Elterngeld. Це допомога, що виплачується батькам, що знаходиться в декретній відпустці з дитиною. Перші виплати стартують з моменту виповнення дитині 3-х місяців. Запланований розмір виплат розбивається на 12 місяців і виплачується рівними частинами.При бажанні можна забирати більш дробовими частинами, отримуючи той же допомогу протягом 2 років.

Який розмір виплат покладено батькам-нерезидентам Німеччини

 1. Якщо місячна зарплата батька за попередній рік була в межах від € 1 тисячі до € 1,2 тисячі, то виплати становлять 67% від Nettoeinkommen (чисті виплати);
 2. Якщо місячна зарплата батька за попередній рік була більше € 1221, то 65%. Але обмеження встановлені в розмірі € 1240;
 3. Непрацюючий батько отримує € 300;
 4. Якщо батько працював не всі 12 місяців попереднього року, то вираховується середня сума за кількістю відпрацьованих місяців.

Якщо батьки матеріально забезпечені, то даний вид виплат скасовується. Верхня межа — € 250 тисяч як загальний дохід сім’ї. При народженні двійні або трійні на кожну дитину, крім першого, плюсуется додатково € 300.
Kindergeld. Даний вид допомоги виплачується конкретно дитині до досягнення ним 18-річчя. Якщо він здобуває вищу освіту у ВНЗ, то виплата допомоги може бути продовжена до 21 року і навіть довше. При розлученні допомога видається того з батьків, з ким живе дитина. Також це можуть бути опікуни, родичі, прийомні батьки. Щоб іноземці могли отримувати Kindergeld, ПМЖ має бути у дитини і хоча б одного з батьків.
Скільки платять:

 • За першу і другу дитину — € 194;
 • Третього — € 200;
 • За четвертого і далі — €

І хоча ми сказали вище, що Kindergeld виплачується аж до 18 років, виплати можуть бути припинені у разі, якщо:

 • Закінчився період ВНЖ;
 • Батьки разом з дитиною виїхали з Німеччини;
 • Дитина продовжив вчитися у вузі, але уклав офіційний шлюб або почав працювати.

У цих випадках виплати припиняються і в подальшому не поновлюються.

Betreuungsgeld. Якщо батьки вирішили не віддавати свою дитину в дитячий сад, то для таких випадків кілька років тому ввели новий вид допомоги — Betreuungsgeld. Його розмір становив € 150 і нараховувався в період від 2-х до 3-х років. Якщо дитина пішла в сад або йому наймалася няня, Betreuungsgeld скасовувався. Повсюдно даний вид допомоги в Німеччині скасовано. Але в деяких регіонах він залишився, але може мати іншу назву.

Отримання виплат на дитину

Декретна відпустка в Німеччині Отримання виплат на дитину


Отже, що потрібно зробити, щоб почати отримувати виплати на дитину? Для початку вам потрібно відкрити банківський рахунок. Адже в Німеччині все субсидії і виплати мають тільки безготівковий вигляд. Рахунок відкриває той з батьків, хто буде отримувати допомогу. Іноді можна використовувати рахунок коштів другої половини, якщо ви проживаєте разом і він не проти.

Куди звертатися

Для оформлення Elterngeld необхідно звертатися до районних управлінь. На німецькій мові вони називаються Bezirksamt. При цьому в різних районах цим питанням можуть займатися різні управління, потрібно дізнаватися безпосередньо за місцем проживання.

Щоб оформити Kindergeld, необхідно звернутися в так званий Familienkasse. Саме це соціальна установа несе відповідальність за цей вид виплат. У Familienkasse є місцеві офіси, в одне з них за місцем реєстрації потрібно звернутися.

Які документи необхідно надати

Які документи необхідно надати

Залежно від регіону проживання, пакет документів може бути різним. Але усереднено він складається з:

 1. Заяви на отримання допомоги;
 2. Копії паспорта та ІПН батька і дитини;
 3. Свідоцтва про народження дитини з перекладом на німецьку мову і офіційним апостилем;
 4. Підтвердження від медичної страхової компанії про реєстрацію медичної страховки.
 5. Підтвердження, що другий з подружжя на день подачі анкети працює або доказ, що він відсутній.

Точний перелік документів ви можете дізнатися безпосередньо в управлінні, відповідальному за виплати. Або знайти в мережі Інтернет актуальну інформацію. Перед подачею необхідно перевірити правильність оформлення кожного документа, щоб не довелося нічого переробляти. Адже від цього залежить термін, за який всі папери будуть перевірені і надані вам допомоги.

Декретна відпустка в Німеччині, підсумки

У Німеччині досить сильно розвинена сфера соціального захисту населення. Крім вищеописаних посібників, існують різні соціальні програми для допомоги матерям та їхнім дітям. Тому, якщо ви маєте ПМЖ в Німеччині і плануєте народити там малюка, будьте впевнені в підтримці держави на вищому рівні. В цілому соціальна підтримка населення у Федеративній Республіці Німеччині досить висока, а проблемам народжуваності приділяється особлива увага.

Декретна відпустка в Німеччині — з цією статтею так само цікавляться:

Вагітність і пологи в Німеччині Блакитна карта в Німеччині: що вона дає працівникові Як потрапити до лікаря в Німеччині в неробочий і робочий час
Вагітність і пологи в Німеччині Блакитна карта в Німеччині: що вона дає працівникові Як потрапити до лікаря в Німеччині в неробочий і робочий час

Декретна відпустка в Німеччині. Якщо залишилися питання пишіть їх в коментарях, із задоволенням відповімо! Вдалих і безпечних поїздок.О программе Константин - визовый специалист

Помощь в оформлении документов для визы в Польшу, оформим все документы: Приглашение, страховка, анкета Звоните: 0937265235, 0667265235, 0987867918 на всех номерах есть вайбер. Визовый специалист, работа в визовой сфере 7 лет, большой опыт в подготовке документов для рабочих виз.
Подписаться
Уведомление о
guest
30 комментариев
Inline Feedbacks
Подивитися всі коментарі
Юрий
Юрий
1 рік назад

Ціни на продукти в Німеччині
Які ціни на продукти в Німеччині порівняно з Польщею?

Артем
Артем
Відповідь для  Юрий
1 рік назад

Є такі магазини як кауфленд і Лідл, відкривайте сайти і дивіться ціни на одні і ті ж продукти, особливо видно буде на продукції від магазину.

Kyrylo
Kyrylo
Відповідь для  Юрий
1 рік назад

Молоко 3,2% — 0,79 €, кефір 1,5% -1,2 €, хліб 1кг — 1,60 €, м’ясо; свинина від 5 €, яловичина від 7 €, банани 1 €, яблука від 1,30 €, апельсини від 1,40 €, картопля від 1 €, масло вершкове (250) від 1,30 €, сир твердий (типу Гауда) від 5 €, філе лосося від 9 €.

Людмила
Людмила
Відповідь для  Kyrylo
1 рік назад

Ціни практично як в Україні, тільки зп дещо різні)

Arsen
Arsen
Відповідь для  Людмила
1 рік назад

Картоплю брав по 40 центів яблука на кшталт по 3 бачив масло рама 70 центів вчора купував сир в Лідла від 2 євро курка дорога 9 євро + — свиняча відбивна на кістці вчора по акції за 4 євро вийшла

Kyrylo
Kyrylo
Відповідь для  Людмила
1 рік назад

з 1 січня 2021 року мінімальна заробітна плата зросла до 9,82 євро / год або один тисяча п’ятсот вісімдесят чотири на місяць

Людмила
Людмила
Відповідь для  Kyrylo
1 рік назад

Ох це як сіль на рану (((але наш менталітет непобідім)))) відсутність законів і повагу до законів, але Хочемо аж піщім в Європу

Covidlo
Covidlo
Відповідь для  Людмила
1 рік назад

ні, це деякі прикриваючись Європою ліплять нам європейські тарифи.

Людмила
Людмила
Відповідь для  Covidlo
1 рік назад

Ага) при цьому НЕ помічають що зп у нас в 3, 4 рази нижче Європи

Natali
Natali
Відповідь для  Людмила
1 рік назад

В 3,4? В середньому зп в Україні 250-300 €. А в Німеччині 2500-3000 €

Людмила
Людмила
Відповідь для  Natali
1 рік назад

Взагалі-то середня вище в Україні, але зауважте !!! 2500 і так далі хто отримає? Правильно німець, ніж той хто приїхав з іншої країни. Інфа сотка!

Kyrylo
Kyrylo
Відповідь для  Людмила
1 рік назад

Людмила писала;
«Взагалі-то середня вище в Україні, але зауважте !!! 2500 і так далі хто отримає Правильно німець, ніж той хто приїхав з іншої країни. Інфа сотка! »

По січень отримаю 2846 € на руки, 257.5 годин. Так що ваша інфа далеко не сотка! (Український паспорт)

Людмила
Людмила
Відповідь для  Kyrylo
1 рік назад

Ось саме за кількість годин, а не за ставкою. Але сперечатися з вами я не буду, що мені друзі німці розповіли то я і знаю

Kyrylo
Kyrylo
Відповідь для  Людмила
1 рік назад

Німцям стільки працювати профспілка НЕ ​​дозволить, а якщо і дозволить то все з’їсть прогресивний податок

Sardelka
Sardelka
Відповідь для  Людмила
1 рік назад

Але нам і 1000 непогано було б
А взагалі німці молодці, у 2 Світовий вважай країна була повністю знищена і розділена, але через кілька десятиліть люди там живуть краще, ніж в країнах- «переможців». Знали б діди за що воювали.

Людмила
Людмила
Відповідь для  Sardelka
1 рік назад

В дідів ідеали були, патріотизм.

Volodymyr
Volodymyr
1 рік назад

Польща-Німеччина
Їздив хтось може останній тиждень з Польщі до Німеччини? Або знає конкретний приклад як на кордоні йде зараз справа? Їздив тижні 3 тому стояла 1 патрульна машина на автобані і все. Зараз така ж ситуація?

Ганна
Ганна
Відповідь для  Volodymyr
1 рік назад

Чоловік приїхав 4 січня, їхав через Дрезден і там спокійно.

Oleg
Oleg
Відповідь для  Volodymyr
1 рік назад

Теж цікаво, цікава відповідальність за НЕ проходження карантину та взагалі, як виглядає ця вся процедура

Євген
Євген
Відповідь для  Volodymyr
1 рік назад

Їздили і їздять в обидва боки

Влад
Влад
1 рік назад

Приліт в Берлін
Хлоп’ята є таке питання — якщо з України прилетіти до Берліна маючи в біометричний паспорт робочу польську візу, запрошення і страховку. Пустять німці? Робота в передмісті Щецина, тобто і найближче і надія на відсутність карантину. Був у кого-небудь такий досвід?

Igor
Igor
Відповідь для  Влад
1 рік назад

немає полетиш назад ще і депорт вліплять

Вова
Вова
Відповідь для  Влад
1 рік назад

не ризикуйте краще, не пустять швидше за все

Петро
Петро
Відповідь для  Влад
1 рік назад

ні, не пустять так

Андрій
Андрій
Відповідь для  Влад
1 рік назад

придумали ви цікаву витівку, але не долетить так далеко, на жаль

Влад
Влад
Відповідь для  Влад
1 рік назад

Я так розумію, відписав це теоретики. Цікавить практик, робив так чи ні.

Kyrylo
Kyrylo
Відповідь для  Влад
1 рік назад

Там анкета в літаку і на кордоні (в основному німецькою) і там немає графи транзит. Як в цьому випадку будете діяти? А без анкети прикордонник навіть розмовляти з вами не буде. Та ще й польська віза ….

Влад
Влад
Відповідь для  Kyrylo
1 рік назад

Ну з приводу анкети на німецькому, це не аргумент, летіти будуть точно не німці з Харкова. А ось з іншим питання.

Kyrylo
Kyrylo
Відповідь для  Влад
1 рік назад

Аргумент чи ні але якщо анкету не заповнено то відправляють заповнювати, без неї ніяк

Влад
Влад
Відповідь для  Kyrylo
1 рік назад

це зрозуміло, я ж написав, летіти в літаку явно не один буду, плюс завжди через перекладач можна.